Ale konflikt medzi Hamasom a Izraelom, ktorý si vyžiadal život tisícov civilistov, vniesol do globálnej ekonomiky novú vrstvu neistoty. Dokonca aj v nepravdepodobnom prípade, že sa situácia v regióne rýchlo zlepší, ostane hlboká neistota spôsobená piatimi ekonomickými a finančnými faktormi.

Po prvé, hlavné motory rastu globálnej ekonomiky sú pod tlakom. Keďže Európa balansuje na pokraji recesie a Čína stagnuje, ekonomika USA sa stala hlavnou hybnou silou globálneho rastu. To sa jasne prejavilo na dátach v treťom štvrťroku 2023. Ale ani jej vyhliadky nie sú isté. Za posledných pätnásť mesiacov konsenzus analytikov o smerovaní americkej ekonomiky divoko osciloval medzi štyrmi scenármi: mäkké pristátie, tvrdé pristátie, núdzové pristátie a žiadne pristátie. Hoci teraz prevláda názor, že USA smerujú k mäkkému pristátiu, predpovede sa môžu v najbližších týždňoch posunúť smerom k tomu tvrdému.

Keď sa naratív rastu najväčšej svetovej ekonomiky môže tak ľahko zmeniť, nie div, že neistota vo zvyšku sveta je ešte výraznejšia. Namiesto Gaussovho rozdelenia pravdepodobnosti vyzerá globálny výhľad ako multimodálne rozloženie s tučnými chvostmi na oboch koncoch, čo naznačuje vyššiu pravdepodobnosť extrémnych udalostí.

Po druhé, cesta k neistej budúcnosti je plná nebezpečenstiev. Najbezprostrednejším rizikom je nedávny nárast globálnych nákladov na pôžičky. Trhy sa totiž prispôsobujú pravdepodobnej možnosti, že Federálny rezervný systém a ďalšie hlavné centrálne banky udržia zvýšené sadzby dlhšie obdobie. Tie predtým agresívne, aj keď oneskorene zvýšili, aby čelili inflačným trendom.

Po tretie, pretrvávanie tohto výhľadu úrokových sadzieb zvyšuje riziko recesie a turbulencií na finan-čných trhoch. Prvé známky toho sme videli v marci, keď zlé riadenie súvah a nedostatky v bankovom dohľade viedli k úpadku niektorých regionálnych amerických bánk.

Po štvrté, globálnej ekonomike a kľúčovým finančným trhom, ako je ten s americkými vládnymi dlhopismi, teraz chýbajú dôležité kotvy, ako je dynamika rastu, dôvera vo fiškálnu a v monetárnu politiku a stabilizácia finančných tokov. Keď sa nástroje hospodárskej politiky stanú podriadenejšími politickým a geopolitickým úvahám, už aj tak slabé vyhliadky globálneho rastu sa môžu značne zhoršiť. Menová politika čelí hrozbe zníženia dôveryhodnosti a štrukturálnej neistote v súvislosti s rovnovážnou úrovňou sadzieb a oneskorenými účinkami koncentrovaného cyklu ich zvyšovania. Okrem toho zmenšujúce sa súvahy centrálnych bánk a absencia účinného politického rámca znásobujú problém stanovenia správnych inflačných cieľov v svetovej ekonomike, ktorá sa vyznačuje nedostatočne flexibilnou stranou ponuky.

V prostredí rastúcich deficitov aj úrokových platieb je otázkou aj to, kto absorbuje výrazný nárast emisií vládneho dlhu. Už viac ako desať rokov je Fed najspoľahlivejším nákupcom amerických vládnych dlhopisov vďaka zdanlivo neobmedzeným možnostiam tlačenia peňazí a minimálnej cenovej citlivosti. Ale keďže bol v dôsledku inflácie a iných excesov nútený prejsť od kvantitatívneho uvoľňovania ku kvantitatívnemu sprísňovaniu, teraz je čistým predajcom. Aj zahraniční kupujúci sa zdajú opatrnejší, a to čiastočne pre geopolitické napätie. Okrem toho mnoho domácich inštitucionálnych investorov, ako sú penzijné fondy a poisťovne, nahromadilo už veľa dlhopisov, čo im pri ich oceňovaní spôsobilo značné straty.

Bez týchto ekonomických, politických a technických kotiev sa globálna ekonomika a kapitálové trhy podobajú lodiam na rozbúrenom a nepredvídateľnom mori.

Piata hybná sila globálnej neistoty súvisí práve s tým. Je ňou neadekvátna reakcia na dlhodobé krízy, ako je zmena klímy a prehlbujúca sa ekonomická nerovnosť. Čím dlhšie budeme čakať na riešenie týchto problémov, tým vyššie budú náklady. Naše dnešné nedostatočné kroky spôsobujú, že v budúcnosti budeme čeliť ešte zložitejším ekonomickým a politickým prekážkam. Ako píšeme v novej knihe s názvom Permakríza, dnešný svet formovali tri pretrvávajúce zlyhania. Prvým je opakovaná neschopnosť dosiahnuť konzistentný a inkluzívny rast, ktorý rešpektuje aj našu planétu. Druhým opakujúce sa chyby v domácej politike a tretím trvalý nedostatok efektívnej koordinácie globálnej politiky v čase, keď si spoločné výzvy vyžadujú kolektívnu akciu. Spoločne mali tieto zlyhania hlboké ekonomické, finančné, inštitucionálne, sociálno-politické a geopolitické dôsledky.

To bola tá zlá správa. Dobrá správa však je, že máme kapacitu vyriešiť tieto problémy a premeniť dnešné negatívne cykly na pozitívne. Aby sme však mohli realizovať veľké zmeny potrebné na dosiahnutie tohto cieľa, musíme mať vizionárske politické vedenie na národnej úrovni a globálne povedomie o našich spoločných výzvach. Bez takého vedenia riskujeme, že svoje deti a vnúčatá zanecháme vo svete sužovanom ekonomickou a finančnou nestabilitou, ako aj domácimi a medzinárodnými politickými nepokojmi.

Copyright: Project Syndicate, 2023. www.project-syndicate.org.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora