Hoci voľby v Spolkovej republike Nemecko vyhrala asi o percento sociálna demokracia, v skutočnosti sa krajina dostala do patovej situácie. Po 16 rokoch stability Angely Merkelovej vplával najľudnatejší štát Európskej únie do neistých vôd.

Na snímke Angela Merkelová a Robert Fico
Neprehliadnite

Angela Merkelová a slovenskí politici: Pozrite sa, s ktorými z nich sa za 16 rokov stretla

Voliči rozhodli o zložení Spolkového snemu (Bundestagu) v poradí v 20. voľbách od obnovenia demokracie po druhej svetovej vojne nerozhodne. Stredná Európa, ktorá je na Nemecko ekonomicky silno nadviazaná, stŕpla. 

Jasot vs ticho

Nedeľa, šesť hodín večer. Dva televízne zábery vypovedajú o všetkom. Prvý je z budovy Willyho Brandta, z centrály sociálnej demokracie (SPD). Tu po oznámení povolebných odhadov jasajú stovky sociálnych demokratov aj ich priaznivcov, ako i davy tých, ktorí sa nedostali dovnútra a čakajú na výsledky volieb vonku. 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Neprehliadnite

Merkelová nebude po konci svojej vlády chýbať viac ako polovici Nemcov

Druhý záber je z Centrály Konráda Adenauera, kde sídlia kresťanskí demokrati (CDU/CSU) dosluhujúcej kancelárky A. Merkelovej. Zarazené ticho by sa dalo krájať a ruky niektorých prítomných akoby sa spínali k modlitbe.

Pritom výsledok povolebných odhadov, ktoré zverejnila verejnoprávna televízia ARD, dával aspoň v tej chvíli šancu na víťazstvo obom stranám, keď CDU/CSU aj SPD mali zhodne po 25 percent hlasov. A mali veľký náskok na tretích v poradí Zelených, ktorí boli ešte na jar favoritmi volieb, no aktuálne skončili ďaleko za vedúcou dvojkou asi s 15 percentami hlasov.

Dvaja takmerkancelári

Prvé vystúpenia oboch kandidátov odrážajú výsledky. „Je to obrovský úspech. Ľudia volili SPD i preto, že chceli kancelára menom Olaf Scholz,“ znie prvá veta O. Scholza, ktorého všetci považujú za strojcu úspechu sociálnej demokracie, ktorá sa ešte pred pár mesiacmi potácala niekde okolo desiatich percent.

Práve bývalý hamburský primátor a minister financií v končiacej vláde veľkej koalície dokázal vytiahnuť takmer umierajúcu stranu na výslnie. 

Vyjednávania o zložení nového kabinetu budú veľmi zložité, s výrazne otvoreným koncom
 

„Je to výsledok, s ktorým nemôžeme byť spokojní,“ sype si o pár blokov ďalej popol na hlavu kancelársky kandidát CDU/CSU Armin Laschet. Ešte predtým stihne poďakovať kancelárke A. Merkelovej za 16 predchádzajúcich rokov vlády kresťanských demokratov. Potom sa však A. Laschet otrasie a odvážne vyhlási: „Chceme zostavovať vládu, ktorá zmodernizuje Nemecko.“

Od volebného lídra, ktorý strane zlým výkonom v debatách a chybami v kampani ubral veľa hlasov, to znie ako veľká drzosť. O skutočnom víťazovi však ešte rozhodnuté nie je. Ako hovorí Laschet: „Kancelárom je ten, kto zostaví vládu s väčšinovou podporou v Bundestagu.“

Spolkový snem, Berlín
Neprehliadnite

Spolkový snem je terčom kyberútokov, vinia z nich Rusov. Merkelová chce dohovoriť Putinovi

O pár hodín neskôr sa šéfovia a šéfky všetkých strán, ktoré sa dostali do spolkového parlamentu, schádzajú na spoločnej diskusii verejnoprávnych televízií ARD a ZDF.

V priamom prenose môžu Nemci opäť vidieť a počuť, že majú stále dvoch kandidátov na kancelára. Hoci aj v tomto prípade O. Scholz vystupuje agresívnejšie a sebavedomejšie, A. Laschet však opäť nabral silu a trúfa si hrať sa so sociálnymi demokratmi vyrovnanú hru.

Voda a olej – liberáli a Zelení 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa