Pri zbežnom pohľade sa cesta Zuzany Zvolenskej na post ministerky zdravotníctva zdá byť priama a prirodzená. Absolventka práva sa postupne vypracovala na uznávanú manažérku v zdravotnom poistení. V období prvého kabinetu Roberta Fica šéfuje Všeobecnej zdravotnej poisťovni, neskôr pracuje ako podpredsedníčka predstavenstva súkromnej poisťovne. Je členkou tieňového kabinetu Smeru. Potom poradkyňou v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a odtiaľ ide priamo do vlády. Tento jasný obraz však znejasňujú tmavšie a záhadné miesta.

To, že bývalá šéfka štátnej poisťovne dostala dôležitý post v poisťovni Dôvera, sa pri dobrej vôli dá vysvetliť tým, že po nej skupina Penta siahla ako po odborníčke. Čo sa ani pri najlepšej vôli vysvetliť nedá, je fakt, že ako členka najvyššieho manažmentu súkromnej spoločnosti, proti ktorej premiér R. Fico bojoval aj zákonom zakazujúcim zisk, sa stala aj členkou jeho tieňového kabinetu. Skutočnosť, že z nej R. Fico urobil tieňovú ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny nemá iné racionálne vysvetlenie ako také, že medzi nimi je ešte jeden sprostredkujúci článok, ktorý ich spája.

Rado Baťo ešte ako ekonomický komentátor denníka Sme pred voľbami v roku 2010 napísal, že za druhým akcionárom poisťovne Dôvera, za cyperskou spoločnosťou Prefto Holdings, je „oligarcha Juraj Široký, hlavný predstaviteľ podnikateľského jadra Smeru“. Komentátor Konštantín Čikovský k tomu v januári tohto roku dodal, že „bez príbehu o vynútenom bratstve Penty a J. Širokého by napokon nebolo vysvetliteľné ani paralelné fungovanie Z. Zvolenskej v Dôvere a aj v tieňovom kabinete Smeru – lebo jedno R. Fico nenávidí, druhému šéfuje“.

Na to, aby z manažérky, ktorá sa venovala výlučne zdravotníctvu, urobil predseda Smeru tieňovú ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny, musel mať dôvod. Musel ho mať aj na to, aby z tieňovej ministerky práce urobil reálnu ministerku zdravotníctva. Tieto dôvody mu nemohla poskytnúť len samotná Z. Zvolenská, ale aj niekto iný.