Ekonomická migrácia patrí medzi témy, ktoré odjakživa vyvolávajú veľké vášne. Presun pracovnej sily medzi jednotlivými regiónmi alebo krajinami však často vyplýva z nedostatočného množstva ochotných pracovníkov na strane zamestnávateľa a z horšej socioekonomickej situácie na strane potenciálneho zamestnanca. Tento vzťah je v princípe založený na obojstrannom profite zúčastnených strán.
Na Slovensku sa téma ekonomickej migrácie spája najmä s odchodom desaťtisícov ľudí do Nemecka, Spojeného kráľovstva, Holandska alebo Írska. Pracovné trhy západnej Európy dokázali po rozšírení hraníc Európskej únie (EÚ) smerom na východ prilákať státisíce obyvateľov zo stredovýchodnej Európy.
Nemecko potrebuje 400-tisíc imigrantov ročne, tvrdí šéf úradu práce
O význame ekonomickej migrácie sa nedávno na vlastnej koži presvedčili napríklad Briti, ktorí pre nedostatok vodičov nákladných vozidiel museli čeliť prázdnym nádržiam s pohonnými látkami na väčšine svojich čerpacích staníc.
Ako však ukazujú dáta z Euro-statu, najviac povolení na pobyt pre obyvateľov nečlenských krajín EÚ vlani vydalo Poľsko. Severný sused Slovenska podľa štúdie vystavil viac ako 598-tisíc povolení na pobyt. Ide o výrazný náskok oproti ďalším priečkam, ktoré obsadilo Nemecko, Španielsko a Francúzsko.
Tie udelili jednotlivo viac ako 312-tisíc, 311-tisíc a 225-tisíc povolení na pobyt pre občanov prichádzajúcich z takzvaných tretích krajín.
Pandemický pokles
Ako mnohé iné oblasti života, aj cez-hraničný ruch a úradné procedúry zasiahla pandémia nového koronavírusu a s ňou súvisiace protiepidemické obmedzenia. Eurostat poukazuje na to, že medzi rokmi 2019 a 2020 nastal viac ako 24-percentný pokles v počte udelených povolení na pobyt.
Medziročne klesol z viac ako troch miliónov na niečo vyše 2,2 milióna cudzincov. Tento trend sa však považuje za dočasný výkyv, ktorý nijako nemení kontinuálny nárast záujemcov o pobyt naprieč celou EÚ.
Nezamestnanosť bude klesať ďalej, na vzostupe je aj práca cudzincov, predpovedajú analytici
Dôvodom značného poklesu sú najmä zatvorené hranice, karanténne opatrenia a iné úradné obmedzenia, ktoré celý proces pre potenciálnych uchádzačov komplikovali a predovšetkým zdražovali. Takmer 70 percent všetkých povolení vydala pätica krajín na čele s Poľskom, za ktorým nasledovalo Nemecko, Španielsko, Francúzsko a Taliansko.
Výrazný pokles záujemcov o pobyt sa objavil aj v Českej republike. Ich počet medziročne klesol zo 117-tisíc na niečo vyše 54-tisíc záujemcov. K najväčším skupinám uchádzačov sa pritom zaraďujú najmä Ukrajinci (53,8 %), Rusi (11,2 %) a Vietnamci (4,8 %). Na porovnanie, Slovensko v roku 2019 vydalo celkovo 28 836 povolení pre občanov nečlenských štátov, zatiaľ čo v roku 2020 ich bolo len 18 521.
Ukrajinská pracovná sila
Najväčšou skupinou občanov, ktorá sa zaujíma o pobyt v EÚ, sú jednoznačne Ukrajinci. Východný sused Slovenska sa dlhodobo zaraďuje medzi štáty, ktorých obyvatelia vo veľkom prichádzajú na európsky pracovný trh.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?