Tvrdíte, že podnikanie je úžasná vec. Napriek tomu ste pred pol rokom biznis zavesili na klinec a cestovali ste zadarmo po svete v spoločnosti bohatých ľudí. Čo sa vtedy stalo?

Vtedy sa mi naozaj darilo. Písali o mne médiá, ľudia ma pozývali na konferencie. V tom čase sme sa však zároveň s manželkou rozhodli, že sa rozvedieme, pretože som často nebol doma. Zároveň som rozbiehal dva projekty, ktorým som veril. Po krátkom čase som ich však musel ukončiť. Jeden bol vývoj aplikácie pre negramotné deti na celom svete. Skončil sa pre technické komplikácie, nedostatok programátorov a podhodnotené náklady. Druhý projekt mal zaistiť prax študentom cez prácu na skutočných projektoch firiem. Keď som dohodol spoluprácu s Harvardom a Stanfordom, búchal som šampanské. Stačilo dostať zelenú od investičnej skupiny, ale oni sa rozhodli ostať v Česku a skvalitňovať lokálne služby. Moje ambície boli globálne, a preto sa moje angažovanie skončilo.

V manažérskych knihách sa píše, že podnikateľ sa nemá vzdávať. Aký to bol teda pocit?

V kontexte rozpadnutého vzťahu som si povedal, že všetko, čo som predtým dosiahol, bola len veľká náhoda. Mal som pocit, akoby som bol na zápase NBA, kde ma v polčase vyberú, aby som z polovice ihriska trafil kôš. A potom povedia – trafil si kôš, si skvelý basketbalista. A ponúknu mi zmluvu. Čo je nezmysel. Vtedy som si povedal, že som jeden veľký „fake“ a že som to len náhodou dobre zahral. Výsledkom bola strata motivácie. Zlyhal som vo vzťahoch aj v podnikaní.

Čo ste urobili?

Jedna možnosť bola ostať naďalej posadnutý tou nekonečnou negativitou. Iste poznáte ľudí, ktorí boli v minulosti úspešní a pri každej príležitosti o tom hovoria. Neskôr sa z nich stali trosky. Ja som to však nechcel dopustiť a predstavil som si seba ako list papiera. Povedal som si, že sa nechám vybuchnúť a nech ma to odveje tam, kam má. Keď už rezignovať, tak aktívne.

Ak sedíte a len nadávate, nič nezmeníte. To sa zrejme týka všetkých aspektov života.

Presne tak. Ak som v situácii, ktorá sa mi nepáči, a nič neurobím, tak v nej ostanem. Ak som nespokojný v práci a budem do nej stále chodiť, tak sa nič nezmení. Vtedy som sa opýtal sám seba, čo by mi urobilo najväčšiu radosť. Napadlo mi, že by som chcel ísť stopom okolo sveta. Bol to, samozrejme, útek pred všetkým, čo som pokašľal. Vydal som sa na svoju púť hľadať to, čo mi chýba.

Padol som na dno a uvedomil si život

Zdroj: Maňo Štrauch

Ako vás cestovanie zmenilo?

Bolo to jediné správne rozhodnutie, ktoré som mohol urobiť. Som alergický na ľudí, ktorí hovoria, že sa nič nedá a všetko je o ničom. Hľadajú dôvody neúspechu a nespokojnosti v externom prostredí. Príklad – som chudobný, pretože som nemohol ísť na dobrú školu. Vyrástol som na dedine, nikoho nepoznám. Pritom nič nie je prekážkou. Jediný, kto nesie zodpovednosť za moje šťastie, som ja sám. Zlyhania a cestovanie ma však posunuli. K pokore.

Ako sa to prejavilo?

Ešte nedávno bolo všetko super. Bol som úspešný, bohatý a mal som skvelého bavoráka. Býval som v krásnom sterilnom byte, v ktorom upratovačka častejšie upratovala, ako som ho ja využíval. Ráno som si hrdo zišiel do garáže, nastúpil do auta, stiahol strechu a keď som vyšiel von, tak som si mylne myslel, že som lepší ako robotníci, ktorí pracovali na domoch v okolí. Vravel som si: vidíte toho mladého chalana? Dvadsaťdeväť rokov, biela košeľa, parádne auto a ide si v pohode do roboty. Zarobil si na to všetko sám, lebo mu to páli. Žil som v omyle, že som lepší a šikovnejší ako oni. Pripadal som si ako v reklame na super život. Pritom som vedel, že pred pár dňami som podpísal rozvodové papiere, pretože som nebol schopný urobiť to, čo väčšina „obyčajných“ ľudí. Napríklad sa postarať o svoju ženu.

Ľudia často hľadajú dôvody osobného neúspechu a nespokojnosti niekde mimo seba

Keď ste vyrážali na potulky do sveta, uvedomovali ste si už vtedy, že toto je váš problém?

Práveže nie. Ale tým, že som sa stretával s bohatými a úspešnými ľuďmi, som zistil, že väčšina z nich prešla podobnými zážitkami. Mal som výbornú možnosť vidieť, ako na podobné zážitky reagovali a ako ich to obohatilo. Nakoniec som skončil na Bali, kde som tri týždne cvičil jogu, a vtedy mi to všetko docvaklo. Čím úspešnejší človek, tým väčšími problémami si prešiel. Žiaden z megaúspešných ľudí nemal hladký život a zažil viac pádov a bolesti, ako si vieme predstaviť. Len o tých bolestiach a pádoch sa píše menej.

Predpokladám, že hovoríte nielen o ich kariére, ale aj o osobnom živote.

Až na dve výnimky boli všetci úspešní ľudia rozvedení. Jeden z ľudí, ktorí ma inšpirovali, bol bývalý hráč amerického futbalu Anthony Trucks, ktorý je dnes motivačný spíker. Do pätnástich rokov 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa