V jednej časti seriálu Simpsonovci Homer s priateľmi v krčme týždeň pred Halloweenom oslavuje skvelú investíciu: pitie je na neho a sám si zapaľuje drahú cigaru stodolárovkou. „Ako si to môžeš dovoliť?“ pýta sa kamarát Lenny. A Homer rád vysvetlí: všimol si, že ceny tekvíc začali na jeseň prudko stúpať. „Predpokladám, že začiatkom budúceho roka budú na maxime a vtedy ich predám,“ dodáva pointu skvelého biznisu. Samozrejme, v ďalšom zábere už hromada tekvíc, ktoré po dušičkách nik nechce, hnije na záhrade.
Ak sa v knihách Nassima Nicholasa Taleba znovu a znovu opakuje jedna téma, tak je to prílišné spoliehanie sa na historický vývoj pri predpovedaní budúcnosti. Podľa autora majú náhodné, neočakávané udalosti oveľa väčší vplyv na ekonomický život, než si dokážeme predstaviť. Ignorujeme náhodnosť, ktorá z nás potom robí bláznov – to vložil N. Taleb do titulu prvej knihy Fooled by Randomness pred vyše desiatimi rokmi. Slávu si však získal až knihou o extrémnych, kataklizmatických udalostiach, ktoré nazval čiernymi labuťami – odtiaľ titul The Black Swan. Hoci kniha až veľmi úzko nadväzovala na jeho prvotinu, získala si slávu – vyšla totiž v roku 2007 a akoby predpovedala nadchádzajúcu krízu. N. Taleb sa netají, že svojim teóriám verí – v prípade Black Swan zároveň investoval do predpokladu, že trh sa prepadne. A zarobil milióny.
Krehký ako banka
Finančný aj čitateľský úspech ho zrejme posilnil a v najnovšej knihe rozširuje teóriu o náhodnosti prakticky na všetky oblasti života. A podobne ako v prípade predchádzajúcej knihy sa snaží o novátorskú terminológiu. „Každý, koho sa spýtate, aký je opak krehkého, vám povie, že je to niečo pevné, robustné. To však nie je pravda. Ak sa krehké veci zlým zaobchádzaním ničia, ich opak by mal pri nešetrnosti pevnieť, jeho vlastnosti by sa mali zlepšovať,“ vysvetľuje hneď v úvode. Opakom krehkého je pre neho antikrehké – antifragile. Kým robustný systém nepriazni len odolá, antikrehký z nej vychádza silnejší a lepší. A prináša príklady z prírody, kde primerané zaťaženie pomáha spevňovať kosti. Na vysvetlenie podstaty celej knihy netreba hovoriť viac – idea je intuitívne pochopiteľná a čitateľ si ju vie uplatniť na množstvo životných situácií.
Rovnako postupuje aj autor. Typickým príkladom krehkosti je pre neho svetový bankový systém – ak sa zloží jedna veľká banka, jej problémy zasiahnu aj ostatné, presne ako sa to potvrdilo v roku 2008. Naopak také letectvo je vzorom antikrehkosti: každá havária či problém má len veľmi obmedzený negatívny dosah a zvyšok sektora sa dokáže poučiť, takže v budúcnosti už podobná chyba nenastane.
Nassim Nicholas Taleb - Antifragile: Things That Gain From Disorder. Random House, 2012. 519 s.
To, že krehkosť v každodennom živote nevnímame – podobne ako ignorujeme pozitívne i negatívne vplyvy náhodnosti – ilustruje N. Taleb na príklade dvoch bratov. Jeden má stabilné miesto v banke, druhý je taxikár. Obaja v konečnom dôsledku zarábajú rovnako, akurát ten druhý má veľké výkyvy v každodenných príjmoch. V konečnom dôsledku je však v antikrehkej situácii – je zvyknutý na volatilitu a vie v nej fungovať. Naopak prvý brat, bankár, sa po rokoch v dobrom zamestnaní dostáva do rizika, že príde nie o malú časť príjmov na pár dní, ale o celý plat natrvalo.
Podľa N. Taleba by sa všetci – ako ľudia, tak i krajiny – mali snažiť o to, aby ich fungovanie bolo antikrehké. Pre štáty to napríklad znamená byť čo najmenej zadlžený, pretože neočakávané stresy, napríklad v podobe dlhovej krízy, môžu znamenať veľmi rýchle zhoršenie ekonomickej situácie. A v rovnakej podobe to platí aj pre ľudí.
Hnusní politici, akademici...
Kým myšlienky N. Taleba nie sú prevratné – v zásade ide už o tretiu knihu, ktorá hovorí o tom, že ľudia musia byť formálne aj prakticky pripravení na volatilitu v rôznych podobách – ich podanie je podľa očakávaní kontroverzné. N. Taleb sa netají pohŕdaním voči ekonómom, predovšetkým ľavicovým, dokonca ich do argumentov zapája, keď hovorí o antikrehkosti povolania spisovateľa. „Keď som sa nakladateľa spýtal, či by mu prekážalo, keby som jednému ekonómovi na spoločnej diskusii jednu vrazil, otvorene mi povedal, že predajnosti mojich kníh by to skôr prospelo.“
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?