Na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity spojili sily prírodovedci s elektrotechnikmi a experimentujú s pestovaním rastlín v podmienkach Marsu. Srdcom je však „Houston“, nepoužívaná počítačová učebňa s dvoma veľkými televíznymi obrazovkami. Tu J. Kapuš takmer presne pred rokom čakal, či sa z obežnej dráhy ozve jeho dieťa, prvá slovenská družica skCube. Ozvala sa.

Čakali ste vôbec, že takto po roku bude družica stále fungovať?

Nie. Nepoznám družicu, a to myslím aj tie najdrahšie, čo stoja miliardy, ktorá by ponúkala istotu, že sa niečo nepokazí. Množstvo vecí sa jednoducho nedá nikde zistiť, lebo ich ešte nik neskúšal. Len zistiť, ako nalepiť solárny panel, ktorý musí fungovať pri veľkých teplotných rozdieloch, bol problém. A to je len jedna z tisícok vecí. Keď naša družica štartovala, vírilo mi hlavou, čo všetko sa môže stať, čo by ju znefunkčnilo. Navyše to bol náš prvý pokus a nevznikal v práve profesionálnych podmienkach. Boli sme spokojní, že sme to dotiahli až do konca, ale verejnosti by sa asi nepáčilo, keby sa družica nakoniec neozvala. Experiment sme vtedy ponúkli Slovenskej akadémii vied, ale tá to odmietla. Akceptovala nás Česká akadémia vied, ktorá chcela pokračovať vo výskume začatom satelitmi Magion, a tak má družica prijímač veľmi dlhých vĺn a dokáže sledovať množstvo zaujímavých javov. Aj teraz, keď navrhujeme druhú družicu, sme našli najlepšiu spoluprácu v Česku a tiež v Maďarsku. Jeden experiment by malo mať i Japonsko.

Všetko ste si vyvíjali sami?

Všetko od základu, do poslednej skrutky. Dizajn plošných spojov, všetko sme navrhovali od nuly. Dnes sa dajú do cubesatov kúpiť hotové komponenty, ale stále to nie je také pohodlné, že to kúpim, naprogramujem doma za tri hodiny a zajtra to môže letieť. Keď sme počítali cenu komponentov, ktoré sme vyvinuli, stáli by tak 135-tisíc eur. Ale stále by to bolo o tom, že by vám prišlo 20 rôznych škatuliek za 135-tisíc a čo s nimi? Všetko to treba spojiť, potrebuje to softvér. Aj ak by ste si to hneď kúpili, tak s tou zvyšnou prácou sa vyšplháte aj na pol milióna. Bez testovania, cestovania a letenky na rakete.

Takže zatiaľ ešte nie sme na úrovni, že si postavím doma družicu, zaplatím 50 eur Elonovi Muskovi za vystrelenie a mám vlastný satelit?

To ešte 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa