Jeden z prvých najslávnejších návštevníkov ostrova Barbados – v roku 1751 – prišiel zo zdravotných dôvodov. Bol to mladý George Washington, neskorší prvý prezident Spojených štátov. Dom, v ktorom na ostrove býval, láka aj dnes najmä amerických turistov na prehliadku. Po americkej revolúcii si vraj Washington na svoju inauguráciu v roku 1789 vyslovene prial sud tamojšieho domáceho rumu. Bol to totiž jeden z najvyhlásenejších rumov na západnej pologuli.
Malé Anglicko
Práve americkí turisti si spolu s britskými tento ostrov najviac obľúbili – tvoria takmer deväťdesiat percent z celkového počtu návštevníkov. Zástupkyňa miestnej turistickej kancelárie však tvrdí, že Barbados začínajú objavovať aj bohatí ruskí turisti.
O Karibiku je známe, že napĺňa predstavy tropického raja a s tým spojenej exotickej dovolenky. Ostrov Barbados s nádhernou prírodou, ktorý je súčasťou Malých Antíl, sa celý rok zelená. Východné pobrežie obmýva Atlantický oceán a západné Karibské more. Barbados je konštitučnou monarchiou v rámci Commonwealthu a hlavou štátu je britská kráľovná Alžbeta II., ktorú tu zastupuje generálny guvernér. Ostrov má prezývku „Malé Anglicko“, ale nezávislosť od Británie získal v roku 1966.
Letieť Concordom
Barbados lákal ľudí po celé generácie, ale najväčším uznaním preň je určite fakt, že sa sem tisíce z nich radi vracajú. Prichádzajú z rôznych dôvodov. Niektorých láka tropické podnebie s bielymi piesočnými plážami a tyrkysovým morom. Tých aktívnejších zase nespočetné možnosti športového vyžitia. Ako v takmer každej bývalej britskej kolónii je tu populárny kriket, dostihy, pólo, futbal, tenis, ale aj surfing, jachting a hlavne potápanie.
Už prílet na moderné letisko naznačuje, že cestovný ruch je pre ostrov hlavným zdrojom príjmov. V minulosti bolo jedným z mála miest, na ktorom pristávali aj nadzvukové lietadlá Concorde. Dnes je jeden z nich vystavený v hangári, ktorý slúži ako múzeum. Nie je to len hocijaké múzeum, dá sa v ňom ešte aj teraz zažiť let Concordom, ba mať príležitosť stať sa aj kapitánom lietadla. Ide síce o simuláciu, ale takú realistickú, že zažijete chvenie nervov, keď vidíte na obrazovke pred vami, ako sa lietadlo rúti po pristávacej dráhe, stúpa do vzduchu a potom preletíte, kamkoľvek budete chcieť po Barbadose.
Ležérnosťou k zdraviu
Veľké množstvo súkromných lietadiel a pred východom z letiska čakajúcich limuzín ubezpečuje, že je to skutočne miesto, ktoré majú v obľube bohatí a slávni ľudia. Celebrity sem prichádzajú a odchádzajú po celý rok bez toho, aby niekto narušoval ich súkromie, a mnohí tu majú aj vlastné rezidenčné domy.
Takmer 93 percent obyvateľstva tvoria černosi, zvyšok belosi a miešanci. Na Barbadose sa nikto nikam neponáhľa, miestni si s nonšalantnosťou vykračujú, na všetko majú čas. Aj keď pomalosť napríklad obsluhujúceho personálu môže byť pre niektorých trochu frustrujúca, ľudia sa na ostrov prichádzajú odreagovať od stresu a úzkosti, tak prečo by im mala pohoda prekážať? Aj v miestnej turistickej príručke, ktorú sme dostali zdarma na letisku, vysvetľujú, že ľudia na Barbadose majú vďaka ležérnemu prístupu k životu menej infarktov a nervových zrútení ako vo vyspelých krajinách.
Na pláž cez hotel
Barbados je známy svojimi nedotknutými bielymi piesočnatými plážami a tyrkysovým morom. Nie sú tu žiadne megalomanské hotelové komplexy, všetko je postavené v súlade s prírodou. Keď sa už niekto vydá na miesto, kam sa letí v priemere desať hodín, nemal by sa uspokojiť len s ležaním na jednej pláži. Tých krásnych je totiž na Barbadose hneď niekoľko. Oplatí sa požičať si auto a obísť ostrov. Netreba zabudnúť, že sa jazdí vľavo a pred každým kruhovým objazdom, ktorých je na ostrove veľa, si to opakovať.
Západné a južné pobrežie je obvykle pokojné, tu sa nachádza aj väčšina hotelov. Východné pobrežie je zelené, skalnaté s veľkými vlnami a nie vždy dobre prístupné. Volajú ho aj Škótsko pre jeho podobnosť so škótskou vysočinou. Sem chodia hlavne surfisti, ktorí šantia na svojich doskách na vlnách Atlantiku.
Mnohé z pláží hlavne na pokojnom Karibskom pobreží sú prístupné len cez hotely, ale pre verejnosť sú otvorené. „Brány do mora“, ako uvádzajú, sú verejné priestory, kde je dovolený prístup pre každého. Tohto hesla sa asi držali aj zamestnanci recepcie najluxusnejšieho hotela na Barbadose Sandy Lane. Preto sme sa mohli poprechádzať po jeho greene pri clubhouse, kde sa v roku 2004 za súmraku ženil (s dnes už exmanželkou) golfista Tiger Woods. Hotelový komplex je obklopený tromi golfovými ihriskami umiestnenými v tropickej krajine plnej zelene a s výhľadom na Karibské more. Sandy Lane patrí medzi špičkové golfové strediská na svete a žiadané golfové destinácie v Karibiku. Za jednu noc tu zaplatíte najmenej tisíc dolárov a green fee na 18-jamkovom ihrisku v priemere 200 dolárov.
Barbados má rozlohu len 430 štvorcových kilometrov, ale zahrať si golf sa dá až na siedmich ihriskách. Päť z nich je osemnásťjamkových a dve deväťjamkové. Hrať golf tu môže prakticky ktokoľvek, nevyžadujú žiadnu hráčsku úroveň.
Hra tu nie je na naše pomery lacná, ale pri tej kráse ihrísk a úrovni služieb rýchlo zabudnete na vyššie náklady. Hneď na parkovisku, aj keď sme neboli ohlásení, nás vyzdvihol sprievodca s golfovým vozíkom. Okrem toho, že mal úlohu caddyho, slúžil aj ako kvalifikovaný realitný maklér a zároveň sprievodca miestnou faunou a flórou. Požuli sme niekoľko listov a tráv, po ktorých nás zaručene nemala bolieť hlava a ohroziť žiadna infekcia. Vysvetlil nám, akým spôsobom zabraňujú prístup miestnym opiciam v rezorte Apes Hill, ktoré sú pre turistu milou atrakciou, ale nie tak pre majiteľa ihriska.
Vráskavec na výlete
Ďalšou vyhlásenou atrakciou Barbadosu je potápanie a šnorchlovanie. Čisté more, koralové útesy, množstvo rôznych druhov rýb doslova vyzývajú na prenajatie potápačského výstroja alebo aspoň okuliarov a šnorchla. Populárne sú celodenné výlety na katamarane po západnom pobreží. Veľmi priateľská posádka mala celý deň na starosti len blaho nás všetkých. Okrem miestnych špecialít, ako napríklad lietajúca ryba, barbadoský rum a iné nápoje, ktoré nám takmer stále ponúkali, sa starali aj o tanečnú zábavu.
Prvou zastávkou počas plavby bol potopený vrak lode. Posádka nás upozornila na všetky zaujímavosti, ukázaa nám, ako v nedosiahnuteľnej hĺbke bez kyslíkového prístroja možno kŕmiť nebezpečné morské raje a iné ryby. Na druhej zastávke sme si mohli v zátoke zaplávať s miestnymi korytnačkami. Sú zvyknuté na turistov, takže sme im ani veľmi neprekážali.
Na spiatočnej ceste nás čakal ešte jeden veľký zážitok, ktorý v ponuke výletu nebol. Znenazdajky sa neďaleko našej lode vynoril obrovský vráskavec aj so svojím malým prírastkom. Zážitok, z ktorého máme dodnes príjemné zimomriavky.
Objaviť Rihannu
Ostrov nemá len turistickú tvár, aj keď v posledných rokoch pochádzajú jeho príjmy predovšetkým z turistiky a bankovníctva. Na Barbadose sa totiž neplatí daň z kapitálových ziskov. Čoraz viac zahraničných investorov sem presúva svoje firmy, aby mohli využiť daňový raj. Aj vlastníctvo miestnych nehnuteľností považujú mnohí za výhodnú investíciu. Svoje luxusné domy na pobreží obývajú len na čas a zvyšok roka prenajímajú za desiatky tisíc dolárov týždenne. Podobne ako hudobný producent Jim, ktorý vlastnil dom na pláži. Počas pobytu na ostrove obchádza miestne kluby a snaží sa objaviť ďalšiu spevácku hviezdu, akou je tiež miestna rodáčka Rihanna. Bajania, ako volajú miestnych obyvateľov, majú totiž hudbu jednoducho v krvi.
Článok vyšiel samostatnej prílohe týždenníka TREND 18/2012 - TREND TOP v cestovaní.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Foto - Vladimíra Orgoňová