Režim neliberálnej demokracie prehliada, že slobodné voľby nie sú všetko, čo krajina potrebuje, lebo demokracia je aj vládou zákona, deľbou moci a ochranou základných práv a slobôd. V roku 1998 tu bolo každému chápavejšiemu občanovi jasné, že kým sa z mečiarovskej neliberálnej demokracie nestane demokracia liberálna, krajina nemá šancu integrovať sa do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Po šestnástich rokoch, ktoré odvtedy uplynuli, sa ukázalo, že ani prostredie únie ešte nezaručuje ochranu proti neliberálnej recidíve – a to v ešte horšej podobe, akú sme zažili na Slovensku.

Maďarský premiér Viktor Orbán využíva letné tábory strany Fidesz na to, aby tam prednášal vizionárske prejavy. Keď pred pár rokmi hovoril o tom, že Maďarsko bude pokračovať vo svojej revolúcii, nemecký novinár Alex Rühle sa pýtal, kam táto revolúcia povedie. Pred niekoľkými dňami mu na to dal V. Orbán jasnú odpoveď: cieľom je vybudovať štát neliberálnej demokracie. V ňom nie sú dôležité nejaké práva a slobody občanov, ale úspech národa. Podľa V. Orbána „národ nie je len množina jedincov, ale komunita, ktorú treba zorganizovať“. Úspešné štáty (akými sú podľa maďarského premiéra napríklad Singapur, Čína, India, Rusko a Turecko) na to využívajú práve neliberálny režim. A keďže aj Maďarsko chce byť úspešné, zapojí sa do súťaže o vymyslenie štátu, ktorý dokáže urobiť národ úspešným.

Ak odhliadneme od toho, že India ani Rusko určite nie sú krajinami, o akých sníva normálny občan členského štátu únie, Orbánove reči sú len ideologickou kamuflážou pre autoritatívny režim. Všetko, čo šéf strany Fidesz doteraz urobil, po tomto prejave dáva zmysel: programovo a systematicky oslaboval liberálne inštitúcie a hodnoty, aby mohol ako funkcionár hovoriaci za štát ľuďom prikazovať, čo sú povinní urobiť pre „jeho“ národ.

Orbánov nový štát

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

F. Zakaria sa po nedávnom Orbánovom prejave priznal, že si nedokázal predstaviť, že politický líder nejakej krajiny – a už vôbec nie európskej – sa raz bude neliberálnou demokraciou chváliť. Lenže stalo sa a šéf Fideszu si trúfol povedať: „Nemyslím si, že naše členstvo v Európskej únii nám bráni v budovaní neliberálneho nového štátu založeného na národných základoch.“

Ak je EÚ naozaj spoločenstvom liberálnych hodnôt, V. Orbán sa musí sám presvedčiť, že v nej nie je všetko dovolené. Už aj preto, lebo na Orbánov úspech čaká nielen Vladimir Putin, ale aj Geert Wilders, Nigel Farage či Marine Le Penová.