Podľa analytika Bulcsú Hunyadiho z think-tanku Political Capital „Maďarsko je riadenou demokraciou“, lebo aj keď v ňom pôsobia demokratické inšitúcie, už sú pod kontrolou vládnej moci. Krajina má ešte stále slobodné voľby, ale volebný systém už nie je férový.
Zato János Kornai, známy maďarský ekonóm, vyhlásil, že Orbánov systém je pokročilejší, lebo „má všetky konštitutívne znaky autokracie“. Podľa J. Kornaia sa v tejto chvíli už ani nedá povedať, či sa dá odstrániť iba hlasmi voličov.
Predseda Fideszu prišiel začiatkom apríla s iniciatívou, ktorej úspech by znamenal ďalší posun od riadenej demokracie k autokracii. Mal v pláne dostať z krajiny Stredoeurópsku univerzitu (CEU) a z mimovládnych organizácii, ktoré získavajú finančné zdroje aj zo zahraničia, urobiť zo zákona „agentov“ cudzích záujmov. Nie všetko sa mu však darí podľa plánu.
Čas na útok
Hlavný dôvod útoku na CEU a mimovládky má svoje meno – volá sa George Soros. Zakladateľ i sponzor univerzity a podporovateľ občianskeho sektora je pre V. Orbána a jeho spolupracovníkov už dlho verejný nepriateľ číslo jeden.
V minulom období si vládna garnitúra pripravovala ideologické predpolie na nepriateľské kroky voči nemu. Nielen hlásne trúby vlády, ale aj V. Orbán osobne Maďarom vysvetľoval, že sa krajina musí brániť proti sprisahaniu byrokratov Európskej únie, liberálnych médií a tých, ktorí ich financujú, teda proti „impériu Georgea Sorosa“.
Zdroj: Profimedia.cz
Faktom je, že ten vynaložil viac ako 12 miliárd dolárov na podporu mimovládneho sektora v strednej a východnej Európe. Šéf Fideszu sa osobne znížil k tvrdeniu, že G. Soros financuje organizácie, ktoré pod zámienkou ochrany ľudských práv verbujú utečencov a presviedčajú ich, aby nelegálne prekračovali štátne hranice Maďarska.
Na upozornenia, že G. Soros pomohol krajine, aby sa zbavila komunizmu, V. Orbán reagoval vyhlásením, že „nie je dôležité, aké sú jeho zásluhy z minulosti, ale to, čo robí teraz a čím poškodzuje národný záujem Maďarska“.
Buď Viktor Orbán vycúva a CEU v krajine zostane, alebo vyvolá novú vlnu nespokojnosti
Na priamy útok na G. Sorosa a jeho univerzitu sa Orbánova garnitúra v minulých rokoch neodvážila najmä preto, že aj bez toho bola terčom silnej kritiky prezidenta Baracka Obamu. Po nástupe administratívy Donalda Trumpa to šéf Fideszu odhadol tak, že nastala pravá chvíľa, aby zaútočil. Ale nezdá sa, že by bol útok dobre pripravený.
Odvolaná veľvyslankyňa
V. Orbán už v lete 2016 ako prvý líder členského štátu EÚ podporil prezidentského kandidáta D. Trumpa. Spoliehal sa na to, že G. Soros je ich spoločný nepriateľ, lebo americký prezident počas kampane hovoril aj o tom, že ľudia ako Soros sú súčasťou svetovej štruktúry, ktorá „okradla“ chudobných a pracujúcich Američanov. Šéf Fideszu sa navyše domnieval, že D. Trump na rozdiel od jeho predchodcu nebude zasahovať do „vnútorných záležitostí“ iných krajín.
Orbánove očakávania sa však celkom nenaplnili. Napriek tomu, že má
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?