Podobná pasáž znie, akoby ju napísal Timothy Snyder vo svojej knihe Tyrania z minulého roka. Ale pokojne by mohla patriť aj Masarykovi, Havlovi, Čapkovi či Peroutkovi, českým historickým autoritám, na ktoré sa počas celej svojej knihy odvoláva Erik Tabery. To, že už sú všetci mŕtvi, je symbolické.

Ako politikov opustili idey

Názov knihy Opuštěná společnost si totiž E. Tabery zvolil presne preto, že žiadnu novú autoritu porovnateľnú s menovanými velikánmi moderných českých dejín nevidí. Politici podľa neho opustili krajinu, sledujú iba vlastné osobné ciele a neponúkajú krajine žiadne dlhodobé smerovanie či spoločnú zjednocujúcu ideu.

„Najvýraznejšie to bolo vidieť na reakcii politikov na imigračnú krízu. Nik sa nesnažil vysvetľovať verejnosti, čo sa deje, ako napríklad v Nemecku či Rakúsku. Len sa vyhovorili na Brusel alebo sa vôbec nevyjadrovali. Preto sa v Česku desíme utečencov. Lebo politici ukázali, že nevedia, čo robiť,“ vysvetľuje autor v rozhovore pre Český rozhlas.

A hoci hovorí o českej skúsenosti, dá sa – ako množstvo iných postrehov v knihe – takmer bez zmeny aplikovať na Slovensko. Autor sám sa Slovenska dotýka len okrajovo. Napríklad pri diskusii o nástupe krajnej pravice v Česku upozorňuje na to, že Kremeľ na dosahovanie vlastných cieľov paradoxne rád podporuje neonacistov po celej Európe, napríklad kotlebovcov na Slovensku.

Korene československosti

Niekedy je toto porovnávanie krajín, ktoré vyšli z rovnakých ideových základov prvej 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa