Väčšina slovenských kúpeľov mala v roku 2010 väčšie dôvody na spokojnosť ako rok predtým. Potvrdzujú to odpovede na anketové otázky TRENDU i údaje zo Štatistického úradu SR. Kúpele mali vlani o niečo viac hostí, zvýšil sa počet samoplatcov a v niektorých aj počet hostí cez poisťovne. Väčšina zaznamenala mierne zvýšenie tržieb, niekde síce pocítili aj pokles, ale len veľmi mierny.
Segment s perspektívou
Údaje Štatistického úradu SR zverejnené na stránke Slovenskej agentúry pre cestovný ruch prezrádzajú, že sa vlani zvýšila priemerná cena ubytovania i celková vyťaženosť lôžok. Bola najvyššia od roku 2005. Počet domácich hostí bol mierne vyšší dokonca aj v porovnaní s predkrízovým rokom 2008. Zo zahraničia síce oproti roku 2009 pricestovalo tiež viac ľudí, ale ich počet zďaleka nedosiahol predkrízový rok. Pri hodnotení prenocovania je situácia o niečo lepšia, ich počet bol druhý najvyšší za posledné roky (po roku 2008).
Zdravotný a kúpeľný turizmus je považovaný vo svete za odvetvie s veľkou perspektívou. Spôsobuje to demografický vývoj v Európe, ale aj zmena postoja ľudí k vlastnému zdraviu. Pociťujú potrebu častejších rehabilitácií pri čoraz vyššom pracovnom zaťažení a chcú byť fit. A keďže ide o dlhšie pobyty (aj napriek ich skracovaniu v posledných rokoch) s doplnkovými službami, je to segment, ktorý dokáže generovať slušné financie.
Slováci v prevahe
Potvrdzujú to aj štatistiky. Vlani bol celkový podiel kúpeľného turizmu na počte ubytovaných hostí 7,6 percenta, pričom v posledných piatich rokoch stále rástol. Podiel na celkovom počte prenocovaní však už bol výrazne vyšší – dosahoval 24 percent (u domácich návštevníkov dokonca 29,5 percenta) a tendencia je tiež vzostupná. Podobne je to aj s tržbami – 7,6 percenta kúpeľných hostí dokázalo vygenerovať takmer 22-percentný podiel na tržbách od všetkých ubytovaných návštevníkov.
Väčšinu hostí slovenských kúpeľov tvoria Slováci, v roku 2009 ich boli rovné tri štvrtiny. Zaujímavé je, že vlani sa ich podiel mierne znížil v prospech zahraničných hostí. Z nich tvoria takmer polovicu Česi, do prvej päťky zahraničných hostí patria ešte Nemci, Poliaci, Rakúšania a Izraelčania.
Za peniaze kvalitu
Podľa odpovedí z ankiet prevláda vo väčšine kúpeľov, pokiaľ ide o tohtoročný vývoj, veľmi mierny a opatrný optimizmus. Aj keď v niektorých z nich počet tých, ktorí prichádzajú cez poisťovne, vlani vzrástol, prevláda snaha orientovať sa na ďalšie získavanie samoplatcov. Dá sa totiž predpokladať, že poisťovne pristúpia k novým úsporným opatreniam.
Menia sa aj správanie a požiadavky hostí. Pribúda čoraz viac samoplatcov v produktívnom veku, ale aj klientov cez poisťovne skupiny B, ktorí si doplácajú na stravu a ubytovanie. Ľudia v produktívnom veku majú záujem o krátkodobejšie pobyty a predĺžené víkendy, stúpajú ich nároky nielen na kvalitu poskytovaných zdravotníckych služieb, ale aj na kvalitu ubytovania a stravovania. Za svoje peniaze žiadajú viac ako doteraz, mnohí chcú skĺbiť pobyt v kúpeľoch aj s letnou dovolenkou, preto preferujú letnú sezónu. Za nadštandardné služby sú ochotní si aj priplatiť a aj preto kúpele v posledných rokoch investovali a stále investujú do zlepšenia podmienok a kvality svojich služieb. ©