Mal to byť životný prípad vtedajšieho policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka. Polícia zatkla desiatky ľudí z celého Slovenska, ktorí mali okrádať štát tým, že minerálne oleje predávali ako naftu a obohacovali sa tak na zneužití rozdielu sadzby spotrebných daní. Ubehlo vyše šesť rokov, no nikto z medializovanej megakauzy nestojí pred súdom a viacerí údajní šéfovia gangu boli zbavení aj obvinenia.
Podľa dnes už policajného prezidenta J. Spišiaka podvody s minerálnymi olejmi naďalej pokračujú. „Pomaly môžeme hovoriť o olejároch dva a olejároch tri,“ povedal v rozhovore pre TREND.
Princíp podvodov s olejmi je veľmi jednoduchý. V roku 2004, keď polícia zatkla 84 podozrivých, sa sadzba spotrebnej dane na rôzne minerálne oleje použité v podvode pohybovala od nuly do 600 korún za tisíc litrov. V určitej kombinácii tieto oleje podvodníci predávali ako naftu – ktorá už bola zdanená sumou 11 800 korún za tisíc litrov. Podstatný daňový rozdiel zameniteľnej komodity nevyhnutne láka podvodníkov.
Napriek tomu, že podvod s minerálnymi olejmi podľa polície zabezpečuje podsvetiu veľké zdroje, podstatný rozdiel v daňových sadzbách štát neznížil. „Pri tvorbe daňovej politiky v oblasti nepriamych daní sme limitovaní povinnosťou rešpektovať komunitárne právo,“ uviedla daňová sekcia ministerstva financií. Lenže príslušné smernice stanovujú len minimálnu sadzbu. J. Spišiak upozorňuje, že politikom nič nebráni, aby zvýšili spotrebnú daň na ľahké vykurovacie oleje a eliminovali by tak priestor pre podvody. Na druhej strane, vyššiu sadzbu by si odniesli aj slušní podnikatelia a spotrebitelia vo vyšších cenách olejov, mazacích látok či farieb.