Inými slovami, všeobecnú voľnú živnosť by zrejme mohol vykonávať živnostník po tom, ako zaškrtne jeden riadok v živnostenskom registri. Jej zavedenie mali vo svojich programoch tri zo štyroch strán vládnej koalície – OĽaNO, SaS a Za ľudí.
Ľudia by ušetrili na poplatkoch i administratíve, teda ak sa zavedenie univerzálnej živnosti urobí koncepčne a s prepojením na potreby praxe. Práve toto prepojenie neraz pokrivkáva, keď sa zámery vlády pretavujú do reality. Sťažujú sa na to odborníci na oblasť podnikateľského prostredia. Podľa nich sa málo diskutuje a opatrenia štátu sa často pripravujú narýchlo a nepremyslene. Návrhy sa však vždy dajú doladiť, keď je vôľa spolupracovať.
Budú všetci robiť všetko? Univerzálna živnosť má priaznivcov i odporcov
Určite je najvyšší čas zlepšiť systém živnostenského podnikania, v ktorom vlani pôsobilo odhadom viac ako 462-tisíc ľudí. Živnostenské zväzy a komory však upozorňujú, že je dôležité, aby sa univerzálna živnosť nestala nástrojom na obchádzanie odbornej spôsobilosti, najmä pri remeslách a špecializovaných činnostiach. Ministerstvo vnútra ako predkladateľ novely živnostenského zákona, ktorá má platiť od mája budúceho roka, viaceré ich návrhy nezohľadnilo, čo v správe k novele zdôvodnilo tým, že mali reštrikčný charakter.
Dôležité bude, aby všetci zúčastnení dokázali spolu komunikovať. A aby sa pred prijatím noviniek urobila poctivá revízia súčasného zoznamu odporúčaných voľných živností a prehodnotili sa viazané živnosti. Teda, aby sa nestrieľalo od buka do buka, kde ktoré činnosti zaradiť. Výziev, ktoré treba v tomto smere zvládnuť, je viac než dosť. Ako dobrá myšlienka sa javí napríklad návrh umožniť ľuďom podnikať už od šestnástich rokov, zavedenie rodinnej živnosti či skrátenie lehoty na pozastavenie živnosti.
Mnohé problémy však prináša druhá vlna pandémie. Vláda po rokovaní ústredného krízového štátu zavádza od 15. októbra nové obmedzenia. Opäť zasiahnu najmä gastrosektor, prevádzkovateľov fitnesových a wellnessových centier, ako aj akvaparkov. Živnostníci sa obávajú, ako prežijú nasledujúce mesiace. Fakt je, že počas prvej vlny najmä najmenšie podniky pocítili slabú podporu zo strany vlády. Nízke príspevky, vysoké administratívne nároky či hrozba kontrol mnohých odradili. Na to, aby vstali z popola, budú potrebovať jasné pravidlá fungovania, pomoc od vlády a priestor na nadýchnutie.