Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) sa pri Malackách pustila do budovania fabriky na výrobu pandemických protichrípkových vakcín, no nemala v rukách žiadne zmluvy o tom, kto ich bude v závode vyrábať (TREND 18/2012). Šéf hmotných rezerv Kajetán Kičura vraví, že až teraz sa budú snažiť nájsť niekoho, kto by bol ochotný vziať si nad štátnou fabrikou „patronát“. Zdôrazňuje, že čo najskôr musia transparentne a s rozvahou nájsť prevádzkovateľa. Ak by podľa neho aj pavilón stál, nemá v ňom kto vyrábať vakcíny. Štátni manažéri teraz pripúšťajú, že nájdenie kompetentnej spoločnosti, ktorá má vakcíny vyrábať, bude extrémne ťažké.
A minulosť? Tú by podľa šéfa hmotných rezerv už mali riešiť iba orgány činné v trestnom konaní. Štart projektu v roku 2009 potichu rátal s tým, že fabrika sa bude stavať na východe Slovenska a produkciu vakcín rozbehnú spoločnosť Imuna Pharm (kontrolovaná podnikateľským duom Juraj Kamarás – Ladislav Krajňák) a Slovenská akadémia vied. SŠHR mala už pred tromi rokmi vypísať oficiálne výberové konanie na farmaceutického partnera, ktorý by zastrešoval výrobu, ako aj dohľad nad budovaním liniek, ktoré by vyhovovali receptúram konkrétneho výrobcu. Dosiaľ ju nevypísala. No zmena politickej zostavy po parlamentných voľbách 2010 utajovaný projekt skomplikovala. Presťahovala uvažovanú výrobu na západné Slovensko, do Malaciek. Imuna Pharm tu však nemá žiadnu infraštruktúru, zázemie ani ľudí.
Chýba recept
To však nie je jediný problém projektu. Ak má byť slovenská fabrika schopná vyrábať pandemické vakcíny, producent by mal mať v rukách odskúšaný a schválený recept na substanciu vakcíny (a to napríklad Imuna Pharm nemá). Až do nej by sa v prípade pandémie pridával antigén chrípkového kmeňa vírusu podľa analýz Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá tento nebezpečný kmeň výrobcom rozdistribuuje.
Producenti, ktorí majú schválenú a otestovanú predpandemickú vakcínu, majú v prípade vypuknutia chrípkovej paniky výhodu. Majú predpripravenú substanciu. Naopak, tí, ktorí to nemajú, sa vystavujú nebezpečenstvu, že musia absolvovať celú, časovo náročnú schvaľovaciu procedúru pre humánne lieky. Navyše sa očakáva, že v období vypuknutia chrípkovej pandémie bude na trhu nedostatok špeciálnych bezpatogénnych kuracích vajec, ktoré v Európe vyrábajú iba dve spoločnosti. Vakcíny tak bude treba produkovať s minimom inaktivovaného chrípkového vírusu a na to je potrebný akýsi multiplikátor účinnosti vakcíny – adjuvans. Bez takéhoto výrobného postupu treba použiť približne štyrikrát viac špeciálnych vajec.
Zatiaľ sú v Európe iba štyria schválení výrobcovia predpandemickej (takzvanej mock-up) vakcíny – GlaxoSmithKline Biologicals, Novartis, Baxter a Sanofi. V zásade ide o spoločnosti, ktoré by mohli prejaviť záujem o slovenský projekt. TREND týchto výrobcov oslovil, no ani jeden z nich sa zatiaľ k projektu nehlásil. Odpovedali, že žiadne oficiálne rozhovory so SŠHR nemali a netušia, aká linka sa pri Malackách buduje. Na debaty v Bratislave, ktoré na SŠHR štartujú už tento týždeň, sú pripravení.
Ekonomicky je však pre firmy zaujímavá iba celoročná prevádzka linky. Zrejme najskôr na výrobu vakcín proti sezónnej chrípke. No všetci veľkí hráči v Európe majú na tento účel postavené dostatočné výrobné kapacity a je málo pravdepodobné, že budú mať chuť trieštiť svoje sily v malej fabrike, ktorú, navyše, nebudú mať pod úplnou kontrolou.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?