Bratislava sa na konci minulého roka pridala k niekoľkým desiatkam miest a obcí na Slovensku, ktoré zaviedli celoplošný zákaz hazardu na svojom území. Zákaz nie je okamžitý. Prevádzkovatelia herní a kasín, ktorí majú staršiu licenciu, môžu v podnikaní pokračovať. Dobiehanie zvyčajne päťročných licencií bude trvať až do konca roku 2023 a 2024. Nové herne či kasína by už v Bratislave vznikať nemali. Mesto vylučuje akúkoľvek možnosť predĺženia aktuálne platných licencií.
Boj o zákaz hazardu trvá niekoľko rokov. Na jednej strane barikády stoja regionálni politici a iniciatíva Zastavme hazard, ktorá zbiera podpisy pod petície proti herniam. Na druhej strane sú majitelia herní a kasín, ktorí tvrdia, že zakazovať legálne podnikanie nie je dobrá cesta. Preferujú prísnejšiu reguláciu pred plošnými zákazmi.
Niekde uprostred je štát, ktorý sa k hazardu správa schizofrenicky. Na jednej strane ho reguluje a obmedzuje, na druhej strane ho sám prevádzkuje cez štátne lotériové spoločnosti. Má z hazardu slušné príjmy.
Bratislava zakáže od 1. januára 2021 na svojom území hazard
Zákazy a obmedzenia
Bojovníci proti hazardu argumentujú, že vytvára závislých ľudí, ktorí v herniach prehrajú majetok, rozbíjajú rodiny. Napokon štát aj mestá musia platiť ich liečbu, na ktorú nemajú dosť peňazí. „Pre mňa je hazard problém sociálny, ekonomický, rodinný, bezpečnostný, urbanistický. Myslím, že každé mesto sa bez hazardu zaobíde,“ reagoval vlani pri schvaľovaní nariadenia o obmedzení hazardu primátor Nitry Marek Hattas. Nitra v decembri minulého roka schválila plošný zákaz umiestnenia herní a kasín v meste, vrátane bytových domov.
V Trnave herne úplne nezakázali, ale upravili podmienky ich prevádzkovania. Herňa napríklad nesmie byť do dvesto metrov od školy. Podľa hovorkyne Trnavy Veroniky Majtánovej v posledných rokoch zaznamenali pokles počtu herní, hoci presné číslo nemá, keďže licencie im nevydáva.
Odporcovia hazardu tvrdia, že iné než celoplošné zákazy sú deravé. „Osobne poznám herňu, ktorá sa nachádzala asi 190 metrov od školy. Najprv ju zatvorili a následne otvorili o dva domy vedľa pôvodného miesta,“ približuje hovorca iniciatívy Zastavme hazard Peter Beňa.
Štát sa správa schizofrenicky. Hazard obmedzuje a zároveň sám prevádzkuje lotériové firmy
Keď sa pred dvoma rokmi zakázali takzvané krčmové automaty, niektoré sa naozaj presunuli do herní v priľahlých mestách či obciach. Teraz sa to môže zopakovať. Preto odporcovia hazardu radia starostom, aby herne zakázali preventívne, aj keď u nich ešte nie sú. „Je to lepšie, než riešiť novú herňu, keď si jej majiteľ už prenajme priestory a požiada o licenciu na päť rokov,“ vysvetľuje P. Beňa. V minulosti zakázalo hazardné hry na základe petície niekoľko miest, napríklad Sabinov, Námestovo, Tvrdošín, Stará Ľubovňa či Ružomberok, a asi 40 obcí.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?