Ohňostroj v peňaženkách

Manažéri hedge fondov majú za sebou hviezdny rok. Podarilo sa im zarobiť toľko, koľko nikdy predtým. Podľa AR Magazínu si 25 najlepšie platených manažérov domov odnieslo spolu vyše 25 miliárd dolárov. Po roku predchádzajúcom, keď to pre krízu bolo len čosi viac než jedenásť miliárd dolárov, to musela byť príjemná zmena. Rast príjmov manažérov hedge fondov, ktoré sa odvíjajú od dosiahnutých výsledkov, už analytici očakávali. Pretože ako píše agentúra Reuters, priemerný hedge fond vlani zarobil dvadsať percent a investori čoraz viac vkladali peniaze do zatiaľ slabo regulovaného sektora odhadujúceho sa vlani na jeden a pol bilióna dolárov.

Časopis AR zo sveta hedge fondov počítal príjmy správcov horúcich peňazí na základe ich podielov na ročných poplatkoch, ktoré vyzbierali, vrátane ziskov z ich vlastných peňazí investovaných do fondu. Pretože manažéri hedge fondov často vkladajú veľké sumy svojho majetku do spravovaných fondov.

Najlepšie zarábajúcim mužom zo sveta hedge fondov bol vlani David Tepper z Apaloosa Managementu, ktorý profitoval najmä zo stávok na bankové akcie. Napríklad začiatkom vlaňajška uprostred paniky na trhoch stavil na akcie Bank of America. Vlani si za svoje výsledky do domácej peňaženky zapísal štyri miliardy dolárov. Druhým mužom rebríčka bol George Soros s 3,3 miliardy dolárov a trojkou matematický profesor James Simons, ktorý odchádza z Renaissance Technologies do dôchodku. Pred záverečnou si zarobil dve a pol miliardy dolárov. Štvrtým najlepšie zarábajúcim bol John Paulson z Paulson & Co, ktorý sa preslávil svojou stávkou na pokles cien cenných papierov nadviazaných na subprime americké hypotéky ešte pred ich kolapsom. Vlani, keď sa orientoval najmä na akcie, zarobil 2,3 miliardy dolárov. Prvá sedmička najlepšie zarábajúcich mala dohromady na výplatnej páske desaťmiestne dolárové číslo.