Zuzana Petková Zdroj: Maňo Štrauch
Angličania po väčšinu času disponovali informáciami z utajenej nepriateľskej komunikácie. Už počas vojny pracoval Turing na stroji, ktorý bol neskôr základom pre konštrukciu počítačov.
Turing bol homosexuál. V 50. rokoch kvôli svojej sexuálnej orientácii čelil súdnemu procesu. Za „sexuálne delikty“ bol aj odsúdený. Mal si zvoliť medzi ročným pobytom za mrežami alebo hormonálnou liečbou. Vybral si to druhé. Na zníženie sexuálneho pudu bral vysoké dávky hormónu estrogén. Spôsobuje rast prsnej žľazy a okrem fyzickej premeny mal vplyv aj na Turingovu psychiku. Nebol schopný myslieť, pracovať... Po dvoch rokoch zomrel na otravu. Zahryzol do jablka, ktoré bolo napustené kyanidom draselným. Podľa oficiálneho stanoviska išlo o samovraždu.
Len pred piatimi rokmi sa britský premiér ospravedlnil nebohému Turingovi za prenasledovanie kvôli homosexualite. Gordon Brown vyjadril ľútosť nad „nehumánnym“ zaobchádzaním, ktorému bol vystavený.
Británia je dnes krajina s liberálnym postojom k homosexuálnym párom, umožňuje im registrované partnerstvá aj adopciu. Z hľadiska histórie nie tak dávno – pred šesťdesiatimi rokmi ešte trestala homosexuálov väzením. Vyspelé štáty prechádzajú vývojom.
Treba veriť, že aj Slovensko. V sobotu budú Slováci hlasovať v referende, ktoré nie je o rodine. Dve z troch otázok sú namierené proti homosexuálom. Slováci môžu rozhodnúť, či im zakážu prístup k zväzkom a výchove adoptovaných detí. Okrem toho môžu v referende obmedziť sexuálnu výchovu v školách. Ktovie, čo si o tom pomyslia o päťdesiat rokov naši potomkovia.
Výsledok referenda zdanlivo nesúvisí s ekonomikou a životnou úrovňou. Ale len zdanlivo, v sobotňajšom hlasovaní ukážeme, kam chceme patriť. Či ku krajinám, ako sú Británia, Holandsko či Švédsko, alebo Rusko, ktoré napríklad uzákonilo tresty za šírenie informácií o komunitách sexuálnych menšín.
Osobne neviem posúdiť, kto tvorí ideálny pár na výchovu dieťaťa. Neštudovala som detskú psychológiu. Dokonca mi nikto nedal robiť testy rodičovskej spôsobilosti. Ale viem, akú spoločnosť chcem pre svoju rodinu, pre moje deti. Otvorenú, občiansku, vyspelú, bez dogiem a predsudkov. A preto sa na referende, ktoré týmto hodnotám odporuje, nezúčastním.