Už koncom mája ekonomický riaditeľ spoločnosti Viena International Milan Kalnický ohlásil kontrahovanú výrobu v rovnakom objeme, ako boli celé vlaňajšie tržby. Firma už prijala takmer dve desiatky ľudí, no aj pri stave zhruba dvesto kmeňových zamestnancov pociťuje ich nedostatok. Na rozdiel od minulosti ho nemôže vykrývať agentúrami. „Teraz potrebujeme strojárskych odborníkov, inžinierov, technológov a nastavovačov a takí v ich ponuke nefigurujú,“ komentuje ekonomický šéf firmy. Na viacerých pracoviskách chcú pridať zmeny a vytvoriť vyše tridsať pracovných miest.
Kde na ne nájdu ľudí, zatiaľ vo Viene nevedia. Spolupracujú so Spojenou odbornou školou v Martine, no podobne ako iné strojárske firmy, narážajú na slabý záujem o štúdium, ktorých potrebuje ich brandža. „Informačné technológie chce študovať každý druhý. No IT vo firme zabezpečujú dvaja ľudia. Na strojoch ich robí sto,“ komentuje M. Kalnický.
Na severnom Slovensku, ktoré je vyše pol storočia centrom strojárstva, firmám paradoxne chýbajú kvalifikovaní strojári. V regióne sa vedie zápas o ľudí. Popri firmách, ako je martinský výrobca komponentov MAR SK či ložiskárska GGB v Sučanoch, sa o šikovných strojárov uchádza aj žilinská automobilka Kia (TREND 4/2011). Viena sa podľa ekonomického riaditeľa nielen snaží držať mzdy nad regionálnym priemerom, ale upozorňuje aj na stabilitu práce vo firme, ktorá prežila aj ťažké časy.
Konkurentom na trhu práce sú podľa neho aj malé firmy, ktoré vznikajú len „zákazkovo“. Ľudia z brandže dohodnú kontrakt, prenajmú si stroj a s pár ľuďmi v improvizovaných podmienkach nejaký čas vyrábajú. S nízkou réžiou zaplatia technikovi o niečo viac. „No ten nastaví stroj, dohliadne na kvalitu, urobí sa zákazka a ďalšia práca nie je,“ opisuje M. Kalnický fungovanie konkurentov na trhu práce, akých je podľa neho v okolí priebežne päť až desať.