Takmer nikto neočakával, že pandémia koronavírusu vkročí do roku 2021 takým razantným tempom, akým sa to v skutočnosti stalo. Jedenásteho januára 2021 svet zaznamenal nový rekord v počte infikovaných za posledný týždeň číslom viac ako 750-tisíc ľudí. Z toho štvrť milióna tvorili Európania a rovnaký počet Američania. Koronavírus počas Vianoc tvrdo zasiahol západný svet, čo sa o dva týždne prejavilo v počte infikovaných a o ďalšie dva týždne na počte úmrtí.

Objavujú sa nové mutácie

Jedným z dôvodov rastúceho počtu infekcií sú nové mutácie vírusu vznikajúce po celom svete. Kým najznámejšia je britská s označením B.1.1.7, objavili sa nezávislé mutácie aj v Južnej Afrike, Brazílii či v Spojených štátoch amerických. Mutácie vírusov sú bežné. Zmeny genetickej informácie môžu ich schopnosť prežiť zhoršiť aj zlepšiť, väčšinou ju však neovplyvnia.

To sa nedá povedať o mutácii s názvom N501Y, ktorá sa udiala na povrchovom proteíne pôvodného koronavírusu na britskom aj juhoafrickom kmeni a spôsobila jeho pevnejšie nadviazanie na ľudské bunky. Spolu s mutáciou D614G, ktorá spôsobuje vyššiu prenosnosť, zabezpečila prudký nárast infekcií v Spojenom kráľovstve aj vo svete. Pri predpokladanej vyššej infekčnosti o 50 až 70 percent sa táto mutácia oproti pôvodnému vírusu stane už o niekoľko mesiacov dominantným kmeňom koronavírusu vo väčšine krajín sveta.

Vo vianočnom čase, keď sa začalo s globálnym očkovaním proti nákaze, sa zdalo, že riešenie koronakrízy je blízko. Ukázalo sa však, že neistoty pretrvávajú. Podľa odhadov epidemiológov sa počet vzniku mutácií koronavírusu SARS-CoV-2 zrýchľuje. Kým pred rokom bol na úrovni jednej až dvoch mutácií mesačne, nový britský kmeň obsahuje už vyše 17 mutácií a v ďalších kútoch sveta sa objavujú stále nové varianty. SARS-CoV-2 je ukážkou, ako funguje prírodný výber. Vírus sa snaží prispôsobiť podmienkam a maximalizovať svoje šírenie.

Účinnosť vakcín

Na jednej strane ľudstvo vyrobilo vakcíny, ktoré majú potenciál koronavírus poraziť v priebehu niekoľkých rokov, na druhej strane sa vírus ďalej vyvíja. Vedci sa obávajú, že juhoafrický kmeň s názvom 501.V2, ktorý obsahuje mutáciu E484K, môže účinnosť vakcín znížiť. Uvedená mutácia môže spôsobiť, že protilátky, ktoré telo získalo z nákazy alebo z očkovania, ho nebudú schopné dostatočne neutralizovať. Môže sa tak stať, že ľudia sa nakazia novým vírusom napriek tomu, že už prekonali infekciu starším kmeňom alebo ich proti nemu očkovali. Objavili sa prvé prípady, keď sa novým kmeňom nakazili ľudia pár dní po uzdravení z covidu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa