Verejného ochrancu práv má Slovensko už jedenásť rokov, ale až teraz robí to, čo sa od ombudsmana či ombudsmanky právom očakáva. Inštitúciu, ktorá sa má podieľať na „ochrane základných práv a slobôd“, dve funkčné obdobia viedol Pavol Kandráč. Za jeho čias sa sťažnosti vybavovali, ale iba v tichosti a na individuálnej báze. P. Kandráč za desať rokov neprišiel so zásadným návrhom, ktorý by výraznejším spôsobom menil právny poriadok alebo výkon verejnej moci v prospech základných práv občanov. Na rozdiel od neho Jana Dubovcová s ním už prišla.
Na základe podnetu splnomocnenca pre rómsku menšinu zistila, že pri akcii v osade Budulovská polícia „porušila svojím postupom základné práva a slobody bližšie neurčeného počtu fyzických osôb“. V tejto súvislosti prišla s námetom, ktorý má význam aj pri ochrane práv a slobôd ostatných občanov. Podľa presvedčivého zdôvodnenia ombudsmanky Slovenská republika doteraz nesplnila požiadavku vyplývajúcu zo záväzného Dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd. Nie je tu totiž zabezpečené nezávislé vyšetrovanie v prípadoch, keď ústavné práva a slobody boli ohrozené postupom policajných orgánov.
V uplynulých rokoch došlo k mnohým situáciám, keď vznikla oprávnená pochybnosť, či postup polície bol zákonný a primeraný. Počínajúc pamätným zásahom v roku 2008 na futbalom zápase v Dunajskej Strede a končiac nedávnou streľbou na auto, v ktorom sa viezli štyria študenti a mali tú smolu, že pred tromi rokmi vozidlo patrilo hľadanej osobe. Všetky tieto prípady sa končili rovnako – oficiálnym konštatovaním, že policajný zákrok bol úplne v poriadku. Pritom vonkoncom nie je v poriadku skutočnosť, že tí, čo boli vyšetrovaní (konajúci policajti a ich nadriadení) a orgán, ktorý vyšetroval (inšpekcia ministerstva vnútra) mali a majú spoločného šéfa – ministra vnútra.
Zdroj: Danglár
Európsky súd pre ľudské práva už viackrát skonštatoval, že pri takomto usporiadaní „nie sú dané dostatočné záruky proti prípadným tlakom zo strany nadriadených orgánov“, a celkove to nevzbudzuje „zdanie nezávislosti“. To bol dôvod, pre ktorý v Českej republike, kde mala inšpekcia ministerstva vnútra rovnaké postavenie, aké má teraz na Slovensku, zmenili zákon a vytvorili Generálnu inšpekciu bezpečnostných zborov. Jej šéf už ministrovi vnútra nepodlieha.
Ombudsmanka J. Dubovcová upozornila parlament, že má zabezpečiť nezávislosť vyšetrovania v prípadoch, keď postupom polície mohlo dôjsť k porušeniu základných práv občanov. Nie preto, že to chce ona, ale z toho dôvodu, že sme podpísali Dohovor o ochrane ľudských práv a slobôd.