Covid priniesol nečakanú smrť viac ako piatich miliónov ľudí po celom svete a 15-tisíc na Slovensku. Ukázal, aké zraniteľné ľudské zdravie je. Napriek vysokým číslam nie je nový koronavírus zďaleka najväčším zabijakom ľudstva. Sú ním chronické choroby, ktoré majú ročne na svedomí viac ako 40 miliónov životov. Ide najmä o kardiovaskulárne ochorenia, rakovinu, ochorenia dýchacích ciest a cukrovku. Na rozdiel od covidu, ktorý prichádza rýchlo a nečakane, tieto choroby vznikajú a pôsobia dlhodobo. Pre verejnosť nie sú až také šokujúce, no ich vplyv na verejné zdravie a ekonomiku je silnejší. Mnohým chronickým chorobám sa ľudia pritom môžu vyhnúť. Stačilo by, aby si štát zvolil správnu zdravotnú politiku. 

Zdravotníctvo môže byť akékoľvek kvalitné, no väčšine ľudí trpiacich chronickými chorobami nedokáže zmysluplne pomôcť. Podľa odhadov expertov zdravotníctvo nedokáže ovplyvniť 60 až 85 percent zdravotného stavu pacientov. Dôvod je jednoduchý – sú to zlé kultúrne vzorce ničiace zdravie, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Sú zakorenené v rozhodnutiach ľudí, nezávisle od toho, aké chybné tieto rozhodnutia sú. Medzi ne patria najmä diétne chyby – nízky príjem ovocia a zeleniny, ktorý stojí až za štvrtinou všetkých úmrtí na Slovensku. Fajčenie je dôvodom úmrtia ďalších 17 percent obyvateľov, podobne ako v celej Európskej únii. Spolu s konzumáciou alkoholu a nízkou fyzickou aktivitou spôsobuje zhruba polovicu všetkých úmrtí na Slovensku. 

Problémové dedičstvo 

Uvedené faktory sa výrazne podieľajú na skracovaní očakávanej dĺžky dožitia. Sú to obyvatelia bývalých socialistických krajín, ktorí sa dožívajú najmenej zo všetkých Európanov. Napríklad stredná dĺžka života Slováka pri narodení je o štyri roky nižšia ako európsky priemer. Počet rokov strávených v zdraví je ešte pesimistickejší. Viac ako dvadsaťtisíc Slovákov ročne zomrie na dôvody, ktorým sa dá predísť. Ak by žili rovnako zdravo ako Taliani alebo Španieli, počet odvrátiteľných úmrtí by sa dal znížiť viac ako dvojnásobne. 

Ako to úspešné krajiny dokážu? Ide o kombináciu zdravších životných návykov a vysokých investícií do prevencie chorôb. Kým na Slovensku prostriedky investované do prevencie dlhodobo klesajú, a sú najnižšie z krajín V4, v krajinách s najvyšším dožitím rastú. Napríklad v Španielsku sú trojnásobne vyššie na hlavu ako na Slovensku, v Taliansku až šesťnásobne vyššie. Nízka prevencia sa následne prejavuje napríklad v pomerne nízkom prežití pacientov s rakovinou. Slovensko v tomto parametri opäť silno zaostáva za európskym priemerom. Jedna z najnižších šancí na prežitie je spojená s rakovinou pľúc, ktorá je iba na úrovni 11 percent.

Spojené kráľovstvo znížilo od roku 2000 podiel fajčiarov z 27 na 16 percent populácie.
Zdroj: Shutterstock
Spojené kráľovstvo znížilo od roku 2000 podiel fajčiarov z 27 na 16 percent populácie.

Následky fajčenia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa