Ten je poslednou, treťou nohou bankovej únie, ktorá si dala vznešený cieľ zvýšiť dôveru v bankový sektor a zabrániť ďalším krízam. „Všetci sme videli, čo sa stalo v lete v Grécku. Ľudia nepochopiteľne vyberali svoje úspory, keď mali málo viery vo finančné možnosti štátu pri podpore bankového systému. To sa musí zmeniť,“ povedal v septembri prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Nový systém podľa neho využije národné garančné schémy a vytvorí sa akýsi systém zaistenia. Každá banka v únii by tak svojimi príspevkami mala v konečnom dôsledku garantovať vklady vo všetkých iných bankách.
Dlhá cesta
Hoci J.-C. Juncker považuje vytvorenie spoločnej ochrany vkladov za „urgentné“, v tejto téme nepanuje medzi krajinami konsenzus. Aj preto sa v únii zastavilo vytvorenie posledného piliera bankovej únie, hoci prvé dva – spoločný dohľad a systém pre riešenie kríz – sa už postupne zavádzajú.
Proti bolo už vtedy najmä Nemecko, ktoré by svojim voličom ťažko vysvetľovalo, že prispievajú aj na ochranu vkladov v iných krajinách. Najmä ak Nemci majú dobre naplnený fond na ochranu vkladov, no mnohé iné krajiny ich v dostatočnej výške nemajú. Ani čas nezmenil nič na tom, že Nemecko bude rovnakú pozíciu brániť opäť.
Nový plán, jednotný fond
Agentúra Reuters získala dokument pre neformálne septembrové stretnutie ministrov financií únie z berlínskej dielne. Podľa neho je pozíciou Nemecka silný odpor proti
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?