Zo znechutenia nad prepojením oligarchov a zabehnutých politických strán, pochopiteľne, najviac ťažia nové strany - ktorých členov zrejme ešte nikto nemal dôvod pozývať do konšpiračných bytov. Spoločným menovateľom nových strán 99 % a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽ a NO) je aj to, že obe sa snažia politicky čo najviac vyťažiť z nálady vyvolanej spisom Gorila.
Strana 99 % je z hľadiska minulosti jej kmotrov i sponzorského zázemia kapitolou samou osebe, TREND sa jej bude venovať v budúcom čísle. No za pozornosť stojí aj financovanie nezávislých osobností na kandidátke Obyčajných ľudí. Na prvý pohľad je so stranou Igora Matoviča všetko v poriadku: do kampane vráža peniaze, ktoré mu zarába jeho sieť inzertných novín. TRENDU povedal, že pôjde zhruba o milión eur. Lenže oficiálnu kampaň OĽ a NO dopĺňajú súkromné kampane jednotlivých „nezávislých osobností".
Aj v dôsledku ignorovania medzinárodných odporúčaní sa títo kandidáti môžu vyhnúť zverejňovaniu mien ich donorov. Podstatou nového politického subjektu je pritom to, že takmer všetci kandidáti idú do volieb sami za seba a nepodliehajú straníckej disciplíne. I. Matovič sa zároveň netají tým, že peniaze, ktoré strana získa za volebný výsledok, pôjdu na činnosť strany a nebudú prerozdeľované medzi úspešných kandidátov. Inak povedané, kandidáti sú nútení hľadať peniaze u donorov; ktorých mená nemusia zverejniť. Čiže s veľkou pravdepodobnosťou budú v budúcom parlamente sedieť poslanci, ktorí sa dostali do parlamentu aj vďaka peniazom anonymných darcov.
Drobnou pikantériou je, že jedným z takýchto ľudí, ktorý minimálne plánoval podporovať niektorých kandidátov OĽ a NO, mal byť aj partner Penty Jozef Špirko. Z väčšej časti v tejto spolupráci zrejme išlo o štandardné presadzovanie liberálnej agendy Republikovej únie zamestnávateľov, ktorej je J. Špirko viceprezidentom. No napriek tomu po zverejnení spisu Gorila, v ktorom sa jeho meno objavuje v kontexte zakladania účelovej politickej strany, s ním kandidáti kontakty obmedzili.