Československo bolo kedysi obuvníckou veľmocou. Túto oblasť preslávil hlavne Tomáš Baťa, pričom asi najznámejšou slovenskou obuvníckou baštou bolo Partizánske. Niet sa čomu čudovať, veď obuvnícky priemysel mal v meste tradíciu a dobré zázemie v podobe dostupných technológií, priestorov, pracovnej sily či dodávateľov materiálových vstupov. Obuvnícky priemysel výrazne napredoval a z obuvi sa stal výnosný vývozný artikel.
Rozhodujúce slovo
Dnes sa popri veľkých značkách ako Rieker, Lowa, Ecco či Gabor obuvníctvu venuje niekoľko rodinných firiem. Jednou z nich je Wintoperk manželov Pavla a Ivety Lackovičovcov. Firmu viedli od začiatku v rodinnom duchu, s mnohými zamestnancami majú kamarátske vzťahy. Biznis nabral familiárny charakter po tom, ako na riadiace pozície v spoločnosti nastúpila nová generácia Lackovičovcov: najskôr dcéra Barbora a potom aj syn Jakub.
V roku 2008 I. Lackovičová prestala pôsobiť vo firme a vrátila sa k pôvodnej profesii, venuje sa aktivitám spojeným s psychológiou a psychoterapiou. V čase jej odchodu už vo Wintoperku tretí rok pracovala dcéra Barbora. Vo firme sa spočiatku venovala obchodnej činnosti, no nebola to jej šálka kávy.
Zakrátko prešla k výrobe, keďže chcela najskôr dobre spoznať proces, ktorým vzniká topánka. A pri ňom už zostala. Obchod Wintoperku predsa len „ostal v rodine“. Našiel sa v ňom syn Jakub. Najskôr bol obchodným zástupcom pre český trh, v súčasnosti zastrešuje celý obchod spoločnosti aj komunikáciu so zahraničnými dodávateľmi.

Rodinná firma buduje v centre Bratislavy nové butikové kino s kaviarňou Edison Filmhub
Rozhodujúce slovo vo Wintoperku má stále P. Lackovič. Týka sa to najmä posudzovania väčších investícií do technológií či ďalších strategických vecí. Barbora a Jakub sú zatiaľ formálne zamestnancami, no s vyhliadkami na nadobudnutie podielov v spoločnosti.
Lackovičovci si spočiatku dávali vyrábať topánky v externých dielňach, po prelome milénií spustili prvú vlastnú linku na produkciu lepenej obuvi. Onedlho pridali náročnejšiu a modernejšiu produkciu v podobe poloautomatickej nástrekovej technológie Desma a postupne zostali len pri nej. Všetky topánky dnes kompletizujú vlastnými kapacitami v Partizánskom, časť zvrškov im stále šijú tri kooperačné dielne formou práce vo mzde.
Wintoperk ročne vyrobí zhruba 150-tisíc párov pracovnej, bezpečnostnej, zdravotnej a trekovej obuvi, čo mu prináša zhruba trojmiliónový obrat. Zárobok v obuvníctve nie je horibilný. Ak sa rentabilita tržieb dostane k trom percentám, je to výborný výsledok. „Vyrábame lacný produkt, ktorého musíme predať kvantá. Za vodou určite nie sme,“ uvažuje P. Lackovič.
Investície do kolekcie
Čítajte ďalej s predplatným TRENDU
Odomknite článok cez SMS za 3 € týždenne s automatickou obnovou.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?