Pritom začali vznikať na základe úplne novej, unikátnej legislatívy a neexistovala žiadna skúsenosť, v riadení a financovaní sa stretol súkromný a verejný sektor, učili sa spolu komunikovať a pracovať. „Dnes vidím skôr pozitíva v tom, že sme to dokázali, spoločne riešime otázky propagácie, získavania zahraničných návštev a zámerov do budúcnosti. Vidíme to na pozitívnych výsledkoch, či už ide o zvýšenie počtu ubytovaných turistov v meste, o rast priemerného počtu prenocovaní, ale aj o všeobecnú spokojnosť návštevníkov,“ vymenúva Alžbeta Melicharová, predsedníčka Predstavenstva OOCR Bratislava Tourist Board. Zároveň dodáva, že po rokoch fungovania zákona o podpore cestovného ruchu, na základe ktorého OOCR vznikali, sa ukazuje, že je nevyhnutné ho upraviť. „Bolo by potrebné ho inovovať a zregulovať cezeň činnosť jednotlivých úrovní, ktoré majú kompetenciu v turizme, nastaviť činnosť tourist boardov tak, aby nedochádzalo k zbytočnému plytvaniu zdrojmi,“ hovorí.

OOCR začali vznikať na základe úplne novej, unikátnej legislatívy, súkromný a verejný sektor sa učili spolu komunikovať a pracovať

Čo si možno zobrať od Rakúšanov

Často diskutovanou otázkou je financovanie oblastných organizácií cestovného ruchu. Tie naše môžu len závidieť rakúskym, kde je desaťročia nastavené financovanie nie na základe dobrovoľného členstva, ale povinných príspevkov všetkých aktérov. A to nielen tých, ktorí podnikajú priamo v turizme. Šéfovia slovenských OOCR si uvedomujú, že u nás by bolo schválenie takého systému zatiaľ nepriechodné, ale niečo by sme si z neho zobrať mohli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa