Keď sa povie výskum a vývoj, človek si automaticky predstaví laboratóriá, skúmavky, množstvo výpočtovej techniky či originálny inovačný projekt, ktorý posunie ľudstvo o krok ďalej. Ak sa povie výskum a vývoj na Slovensku, človek si vzhľadom na skúsenosti z posledných troch rokov mimovoľne vybaví schránkové a garážové firmy bez ľudí a praxe.
Pochybné projekty, výskumníkov, o ktorých nikto nikdy nepočul, a v neposlednom rade aj neschopné štátne inštitúcie, ktoré by sa o podporu výskumu a vývoja mali starať.
Dotačná schéma formou odpustenia dane z príjmu, takzvaný superodpočet na výskum a vývoj, nie je „hulvátsky“ spôsob rozdeľovania miliónov eur na štýl eurofondov z leta 2017, keď peniaze na biomedicínsky výskum dostali aj firmy, ktoré sa dovtedy venovali upratovaniu
Práve naopak, ide o cenený a uznávaný spôsob, ako skutočne pomôcť rozvoju v oblasti vedy a výskumu. Od začiatku roka 2020 si môžu firmy vďaka superodpočtu z dane odpočítať až 200 percent nákladov vynaložených na výskumné alebo vývojové projekty.
Aj takáto forma podpory by mala mať a má svoje pravidlá. Tie by sa však mali dodržiavať. Pri bližšom pohľade na firmy a projekty, ktoré si daňové úľavy za rok 2018 uplatnili, sú mnohé veci prinajmenšom otázne.
Vymýšľanie vymysleného
Zisťovanie informácií s cieľom získať nové vedecké alebo technické poznatky. Takto znie stručná definícia výskumu uvedená v metodickom pokyne finančnej správy. Podobne ako pri vývoji, aj tu sa kladie dôraz predovšetkým na inovatívnosť alebo významné zlepšenie v oblasti, ktorej sa výskumný projekt venuje. V konečnom dôsledku by malo ísť aj o praktické využitie znalostí.
Keďže cieľom investícií do výskumu a vývoja je zvýšenie konkurencieschopnosti firiem s pôsobnosťou na Slovensku, ich rast a rozvoj, TREND porovnával definičné kritériá uvedené v metodickom pokyne s opismi projektov, ktoré sú zverejnené na stránke finančnej správy.
„Slovenské firmy investíciu do výskumu z vlastných peňazí zatiaľ nepovažujú za dobrý nápad,“ hovorí predseda SAV Pavol Šajgalík. Zdroj: Miroslava Spodniaková
Napríklad firma Andis si za rok 2018 nárokovala daňovú úľavu vo výške takmer 32-tisíc eur. V zozname firiem, ktoré si uplatňujú superodpočet, uvádza dva projekty. Jedným je vývoj GPS monitorovacieho zariadenia pre bicykle, druhým vývoj zariadenia, ktoré údaje z pamäte prekresľuje na LED, čím vytvára svetelné efekty.
Malý rozdiel za veľa peňazí
Kým pri kreslení na LED sa vynárajú pochybnosti o tom, aký môže mať tento projekt praktický význam, vývoj GPS monitorovacieho zariadenia zasa nepôsobí dojmom originálneho projektu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?