Ani ignorovať, ani obviňovať
Postoj amerického prezidenta opisuje Windsor Mann vo svojom stĺpčeku v USA Today: „Prezident na prepuknutie koronavírusu reagoval okrem iného sľubom, že vírus sa stratí sám, hraním golfu, obviňovaním Číny, obviňovaním médií, obviňovaním demokratov, klamaním, podplácaním nemeckého farmaceutického priemyslu a zároveň tvrdením, že reaguje perfektne. Keď sa ho spýtali na známku od jedna do desať, dal si desať.“
B. Johnson nebol vo svojom postoji taký excentrický ako D. Trump, no rovnako iracionálny. Jeho hlavný vedecký poradca mu odporúčal stratégiu s cieľom, aby britská populácia získala kolektívnu imunitu. Takéto riešenie by prinieslo prudkú a rýchlu epidémiu a napáchalo by podľa neho menšie ekonomické škody.
Podobný postoj prezentovala americká vláda k španielskej chrípke po prvej svetovej vojne. Vtedajší prezident Woodrow Wilson ani nespomenul vyčíňanie epidémie v krajine, hoci na ňu zomrelo takmer 700-tisíc Američanov. Niektoré mestá a štáty spravili vo vzťahu k nákaze určité opatrenia, no väčšina ľudí pracovala ďalej.
Ekonomika sa dostala iba do krátkej a miernej recesie. D. Trump túži, aby bol ekonomický efekt dnešnej pandémie podobne malý aj v súčasnosti. V opačnom prípade jeho šanca na znovuzvolenie klesne.
Stratégia ignorovať epidémiu sa dala realizovať v časoch, keď sa 16 percent americkej populácie živilo farmárčením, rybolovom a lesníctvom. Sociálne odlúčenie bolo prirodzene relatívne vysoké. Dnes v týchto sektoroch pracuje iba pár desatín percenta populácie.
Naopak, ľudia sa sústreďujú v mestách, čo výrazne zvyšuje hrozbu rýchleho šírenia nákazy na veľkú časť obyvateľstva. Práve na rozsah šírenia a potenciálne následky sa zamerala štúdia tímu Neila Fergusona z Imperial College, ktorá bleskovo zmenila názor D. Trumpa aj B. Johnsona.
Štúdia, ktorá zmenila svet
Nový koronavírus SARS-CoV-2 prekvapil mnohými zvláštnosťami. Je smrteľnejší, ale aj infekčnejší ako chrípka. V prvom štádiu, pred zavedením opatrení v čínskom Wu-chane, dosiahlo jeho reprodukčné číslo R0 hodnotu 2,4, tvrdia vedci.
To znamená, že infikovaný jedinec dokázal priemerne nakaziť dvoch až troch ďalších ľudí. Takouto rýchlosťou trvalo šírenie približne päť dní, kým sa počet nakazených zdvojnásobil. Početnosť infikovanej populácie rástla exponenciálne.
Zdroj: TREND.sk
Vedci z Imperial College nasimulovali, ako by vyzerala situácia v Spojených štátoch a v Spojenom kráľovstve v prípade, že by sa šíreniu vírusu nebránilo. Výsledkom by bola infekcia až
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?