V čase, keď vychádza toto číslo TRENDU, Najvyšší súd v Spojených štátoch už vie, či je zdravotná reforma Baracka Obamu ústavná, alebo nie. No okrem deviatich sudcov Najvyššieho súdu, a možno hŕstky ich asistentov, nikto netuší, ako rozhodli. Tajomstvom to zostane až do júna, keď predložia posudok vypracovaný na papieri.

Ústavnosť reformy

Sudcovia vypočúvali koncom marca dvoch právnikov. Jeden zastupoval Biely dom a ďalších zhruba 50 miliónov nepoistených Američanov, druhý hovoril za opozíciu a desiatky miliónov odporcov „Obamacare“, ktorí si svoje poistenie platia a nevidia dôvod, prečo by mala federálna vláda preberať zodpovednosť za tých, ktorí tak nerobia. Vypočúvanie bolo bezprecedentne dlhé, trvalo tri dni, atmosféra napätá. Tvrdý spôsob, akým ho viedli, označujú Američania termínom „grilovanie“.

Zákon, ktorým Washington zásadne vstúpil do kompetencií vlád jednotlivých štátov, dokázal B. Obama presadiť v prvej polovici svojho funkčného obdobia, kým ešte Kongres ovládala Demokratická strana. Podľa historika Georgea Edwardsa, autora najnovšej knihy o americkom prezidentovi Overreach, B. Obama celé svoje prvé funkčné obdobie zaťažil hypotékou s názvom Zdravotná reforma: „Zákon by preorganizoval zásadný aspekt života v Amerike. Bolo by to obrovské dedičstvo, ktoré by po ňom zostalo. Ak mu reformu Najvyšší súd zamietne, nemá namiesto nej veľmi čo ďalšie ukázať.“
Boj o reorganizáciu pravidiel zdravotnej starostlivosti v Spojených štátoch zvádzal za uplynulých viac ako 60 rokov takmer každý prezident. Neúspešne. Ani jeden z nich sa však o ňu nepokúsil s takou vervou ako Barack Obama.

Individuálny mandát

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa