Na trhu je niekoľko multimediálnych prehrávačov so zaujímavými funkciami. Testovaná Nvidia Shield TV prišla len tak nenápadne a ukázala, že sa na vec dá ísť ešte zaujímavejšie.

Zabudnite na televízne vysielanie. Je 21. storočie, nebudete predsa svoj voľný čas a náladu prispôsobovať nejakému dramaturgovi v televízii (a reklamným spotom). Chcite pozerať čokoľvek a kedykoľvek. A nie iba pozerať, ale aj sa hrať. Samozrejme, to „čokoľvek“ je skôr metaforou a zatiaľ nikto nemá neobmedzenú ponuku titulov.

Ale už je poriadne široká aj na Slovensku. Hoci s orezanou databázou filmov a seriálov, dorazil nedávno na náš trh Netflix. Spolu s ním je na výber aj HBO Go, obsah si môžete kupovať alebopožičiavať v Google Play i na iTunes a kopa kvalitného obsahu sa už dá nájsť aj na bežnom YouTube. No ako sa pohodlne v tom všetkom prehrabávať? Smart televízory sa o to snažia už roky a stále im to nejde. Každou generáciou sa to však zlepšuje a nedávny prechod na Android, Tizen alebo WebOS tomuto úsiliu isto pomohli.

Ale pravé orechové to, žiaľ, stále je iba s ďalšou externou škatuľkou pod televízorom. Ktorú si však vybrať? Bez zaváhania môžeme povedať – Nvidiu Shield TV. Čím nás tak zaujala? Naozaj nemá žiadne chyby? Má. V podstate len jednu.

Najvýkonnejší Android

Shield TV je akési rozšírenie rodiny Shield od Nvidie, ktorého členom bol doteraz rovnomenný herný tablet a prerastená vrecková konzola Shield Portable. Zaujímavá cena aj výbava a ako bonus systém na streamovanie hier z počítača alebo serverov Nvidie. Celkom fajn riešenie na cesty.

Pre domáceho milovníka nielen hier, ale aj filmov predstavila americká firma už v lete svoj multimediálny prehrávač Shield TV. Do slovenských obchodov sa dostáva až v tieto dni. Nvidia ako producent grafických čipov a kariet sa pritom nezaprie. Aj Shield TV sa dá vlastne označiť za hernú konzolu a aj je tak distribuovaná. V balení je totiž okrem samotného prehrávača aj plnohodnotný gamepad. Keďže videohry sa stali súčasťou obývačiek už pred rokmi, niet sa čo čudovať.

Prehrávač nesie pečať značky aj v dizajne. Na pomery herných konzol miniatúrna škatuľka je pokrytá trojuholníkovým dekorom, ktorý Nvidia používa pri svojich produktoch. Strieda sa lesklá a matná čierna, doplnená o dlhý zelený LED pásik na vrchnej časti. Príjemne prekvapilo, že intenzita tohto osvetlenia sa dá v nastaveniach meniť. Na zadnej strane je HDMI, dvojica USB 3.0 na pripojenie externých diskov alebo periférií, ethernetový konektor, micro USB a slot pre pamäťovú kartu. V porovnaní s konkurenčnými prehrávačmi je to slušná ponuka rozšíriteľnosti a konektivity. Samozrejme, na internet sa dá pripojiť aj bezdrôtovo.

Ale kábel je stále kábel. Hlavne v tomto prípade, keď sa budeme baviť o streamovaní 4K videa a hier. Na výber je edícia so 16 GB pamäťou alebo s polterabajtovým klasickým pevným diskom. Keďže je medzi nimi stoeurový rozdiel, praktickejšie je zobrať lacnejší model a v prípade potreby si dokúpiť externý disk. Za tú cenu sa predávajú disky so štvornásobnou kapacitou.

Nvidia Shield TV: Takého kráľa multimediálnej zábavy nikto nečakal

Zdroj: Nvidia

Vnútri je dvorný čip Nvidia Tegra X1, ktorý v kombinácii s troma gigabajtmi operačnej pamäte dáva Shieldu dostatok výkonu. Popravde, stále je to najvýkonnejšie zariadenie s Androidom na trhu. V rôznych parametroch sa výkonom približuje Xboxu One. Je preto okrem iného pripravený na prehrávanie a streamovanie 4K videa aj hier. Podporuje tiež 7.1 kanálový zvuk.

V balení je aj gamepad, ktorý sa najviac podobá na ten z hernej konzoly Xbox One. Ergonomický, nabíjaný cez micro USB a s ovládacími prvkami nielen na hranie, ale aj ovládanie Android TV. To znamená napríklad dotykové tlačidlá krok spať alebo návrat na domácu obrazovku alebo mikrofón pre hlasové ovládanie. Veľmi praktický je aj 3,5 mm jack konektor, takže pri nočnom hraní alebo pozeraní Orange is the new black môžete mať pripojené slúchadlá.

V ponuke je ešte aj diaľkový ovládač. Oficiálne je to voliteľné príslušenstvo za 50 eur. No v praxi ho viacerí predajcovia začínajú pridávať k prehrávaču zadarmo. Je to drobná kovová placka s podobným rozložením tlačidiel ako konkurenčný Nexus Player. Len ten má zapínanie hlasového ovládania navrchu a smerový ovládač v strede. Shield TV to má opačne a je potrebné si na to zvyknúť. Aj na tomto malom ovládači je konektor pre slúchadlá. Pre používateľa, ktorý sa plánuje viac venovať filmom ako hrám, je ovládač určite vhodnejší ako gamepad.

Pozerať sa je na čo

Hardvér je len polovica cesty. Na trhu sú doslova tucty rôznych multimediálnych prehrávačov. Mnohé z nich majú aj dostatok výkonu a fungujú na Androide. Ale to nestačí. Vyladenie a plynulosť spolu s dostatkom obsahu je to, čo robí podobný druh zariadení hodných kúpy. Už len spomínaný Android. Na smartfónoch a tabletoch je používanie iné než na televízore.

Preto edícia systému Android TV dáva väčší zmysel. Je dizajnovaná na jednoduché ovládanie obyčajným posunom hore, dole a do strán. Musíme pochváliť aj prvotriednu plynulosť a rýchlosť. Posun v menu alebo spustenie aplikácií bolo bleskové. Nexus Player od Googlu je na tom ešte lepšie, ale rozdiel je v mikrosekundách.

Ergonomické a intuitívne ovládanie Android TV má aj neduh. Na tento druh ovládania nie je zatiaľ pripravených veľa aplikácií. V špeciálnom obchode sú ich desiatky, v porovnaní s ponukou pre mobily a tablety to však je len zlomok. Na druhej strane sa bavíme o prehrávači multimédií a hernej konzole. Tým sa zužuje počet aplikácií, ktoré majú na tejto platforme zmysel.

Navyše neoficiálne a manuálne sa dajú nainštalovať takmer všetky Android aplikácie. Ale to nie je vôbec potrebné. Ponuka je viac ako dostačujúca. Od výroby sú pripravené aplikácie na fotografie, YouTube či Google Play filmy. Podporovaná je tiež funkcia Google Cast, takže sa dajú z Android mobilu alebo aj iPhonu prenášať videá a fotografie bezdrôtovo na plochu televízora. A doinštalovať sa dá Netflix aj HBO Go. Isto mnohým napadne, že by radšej pozerali filmy z vlastnej zbierky. Na to je k dispozícii Plex alebo hlavne veľmi univerzálny, a preto obľúbený Kodi.

Vyskúšali sme všetky spomenuté aplikácie a nezaznamenali sme jediný problém. Po prvom zapnutí prehrávača je potrebné sa prihlásiť do Google konta ako pri mobile. Potom nás už systém poznal a Netflix spustil bez ďalšieho prihlasovania. Kodi po pár kliknutiach tiež spustil filmy z domáceho servera aj externého disku. Podľa toho, ktorá appka sa naposledy používala, ju systém posunie na prvé miesto v ponuke. Sledovanie hodín a hodín obsahu všakovakého druhu, na to je Shield TV ako stvorený. Pohodlné a rýchle je aj používanie Apple TV alebo Nexus Playera. Nvidia má však veľký bonus. Herný svet.

Hranie na tri spôsoby

Medzi predinštalovanými aplikáciami je ešte trojica špeciálnych pod názvom Shield Hub. Prvé sú Shield Games. Teda výber androidových titulov, ktoré sú prispôsobené na hranie na veľkej obrazovke s gamepadom. Zatiaľ ich je „len“ okolo dvesto. Pre niekoho málo, inému to zatiaľ bude stačiť.

Ale aj keby nie, má druhú možnosť a tou je GeForce NOW. Ide o službu na streamovanie počítačových hier. Nič nie je nutné inštalovať a v podstate nie je potrebný žiadny vysoký výkon. Výpočty sa robia na serveroch Nvidie. Je nutné mať len dobré internetové pripojenie (10 Mb/s pre HD a 50 Mb/s pre full HD hry). A tiež financie. Služba je na prvé tri mesiace síce zadarmo, ale potom stojí desať eur mesačne. V tejto službe je takmer 60 titulov. Pre zanieteného hráča to bude málo. Ako doplnok k obývačkovému prehrávaču multimédií je to však skvelý bonus.

Ak ani to nestačí, je tu ešte Game Stream. Cez Shield TV sa týmto spôsobom dajú hrať hry, ktoré sú fyzicky nainštalované na domácom počítači. Ak je v ňom grafická karta od Nvidie. Tá potom vyberie všetky hry na počítači, ktoré sú vhodné aj na hranie cez Shield TV a hotovo. Mortal Kombat nainštalovaný cez Steam na desktope? Pár klikov a hráte ho v plnej kvalite aj na 4K televízore o tri izby ďalej.

Kreatívny používateľ si nájde ešte jednu cestu. Doinštalovať sa z Google Play obchodu dajú rôzne emulátory starých hier. Týmto spôsobom si tak na Shield TV môže zahrať napríklad originál Super Mario Bros a ďalšie legendy.

Za zapožičanie zariadenia na test ďakujeme spoločnosti Agem Computers.

Je to o ovládaní

Pravdepodobne najuniverzálnejším multimediálnym centrom je minipočítač s Windowsom. Alebo tiež HTPC (Home Theater Personal Computer). Na trhu je množstvo hotových modelov, ale aj vhodných komponentov. Takže každý si môže vlastný HTPC zostaviť podľa svojej chuti. Od najjednoduchších počítačov vo forme USB kľúča ako Intel Compute Stick až po minimalistický, ale extrémne výkonný počítač.

Problém je s ergonómiou. Windows 10, keď sa ovláda z gauča, stále nie je najpraktickejší. Grafické prostredie Modern UI a rôzne Bluetooth klávesnice pomôžu, ale na jednoduchosť Apple TV alebo Android TV zďaleka nedosahujú. Microsoft sa do tohto segmentu pokúšal vstúpiť medzi prvými. Jeho Windows Media Center si však obľubu nezískal a nakoniec tento projekt skončil. Do Windows 10 sa už nedostal.

+

• vysoký výkon a svižný chod

• jednoduché ovládanie

• univerzálny multimediálny prehrávač

• praktická herná konzola

Nvidia Shield TV: Takého kráľa multimediálnej zábavy nikto nečakal

Zdroj: Nvidia

-

• oproti klasickým herným konzolám menej titulov

• vyššia cena

Záverečné hodnotenie:

Kto by bol povedal, že výrobca grafických čipov a jedného herného tabletu nechá veľkých hráčov ako Apple a ostatných ďaleko za sebou. A to len preto, že v sebe spojil pohodlný a bohatý multimediálny prehrávač a funkčnú hernú konzolu. Doteraz sme skúsili viacero podobných zariadení od značiek ako Asus, Google, Dune, Western Digital a žiadne neponúkalo toľko možností a v takom vycibrenom kabáte.

Imidž Shield TV kazí už len vyššia cena. Na Slovensku ešte nebola stanovaná, ale objednať sa už dá napríklad z nemeckého alebo anglického Amazonu za 200 eur, respektíve o stovku drahšie za edíciu s diskom. Patrí tak k najdrahším vo svojej kategórii. Je teda rozumnejšie investovať túto sumu do PlayStation 4 s násobne väčšou ponukou hier? Alebo do o polovicu lacnejšieho Google Nexus Playeru s rovnakým systémom? Odpoveď je jednoduchá. Hráč zvolí konzolu, filmový fanúšik lacnejšieho konkurenta. No kto ma rád univerzálnu zábavu, pre toho je Nvidia Shield TV jasná voľba.

Nvidia Shield TV: Takého kráľa multimediálnej zábavy nikto nečakal

Zdroj: Nvidia

Nvidia Shield TV a konkurenti
Nvidia Shield TVApple TV (2015)Google Nexus PlayerAmazon Fire TV
ProcesorNvidia Tegra X1Apple A8Intel Atom Z3560, štvorjadrový, 1,8 GHzMediaTek štvorjadrový, 2 x 1,6 GH a 2 x 2 GHz
Operačná pamäť3 GB2 GB1 GB2 GB
Vnútorná pamäť16/500 GB32/64 GB8GB8 GB
Pamäťová kartaánonienieáno
KonektivitaBluetooth 4.0, Wi-Fi ac, 2 x USB 3.0, ethernetBluetooth 4.0, Wi-Fi ac, ethernetBluetooth 4.0, Wi-Fi, micro USBBluetooth 4.1, Wi-Fi n, ethernet
Maximálne rozlíšenie4Kfull HDfull HD4K
Kompatibilita s mobilnými systémamiAndroid a iOSiOSAndroid a iOSAndroid
Rozmery210x130x25 mm98x98x35 mm120x120x20 mm115x115x17 mm
Operačný systémAndroid TVtvOSAndroidTVFire OS 3.0
Cena200/300 eur180 eur89 eur99 eur
PRAMEŇ: dokumentácia výrobcov