Od novembra bude na Slovensku účinná novela zákona o praní špinavých peňazí, ktorá sa na základe európskej smernice snaží zbaviť virtuálne meny anonymity. To sa však úplne nepodarilo.
Virtuálna mena bitcoin funguje na princípe pseudonymizácie. Vo všeobecnosti to znamená, že transakcia nie je úplne anonymná, platbu však nie je možné priradiť ku konkrétnemu človeku. Poskytovatelia služieb peňaženky kryptomien a poskytovatelia zmenárenských služieb kryptomien sa stávajú tak-zvanými povinnými osobami, na ktoré sa vzťahujú povinnosti podľa predpisov proti praniu špinavých peňazí.
Znamená to, že budú musieť identifikovať konečného užívateľa výhod, ale aj identifikovať klienta. Zisťuje sa teda aj to, či je užívateľ politicky exponovanou osobou a poskytovateľom služieb vznikne povinnosť pátrať aj po pôvode majetku užívateľa. Poskytovatelia týchto služieb budú zároveň potrebovať živnosť.
Títo živnostníci budú jednoducho pátrať po fyzických osobách, ktoré sú na konci obchodných transakcií. „Ak ide o štruktúru offshore spoločnosti zo Seychel, ktorú zase vlastní napríklad spoločnosť z Marshallových ostrovov, na konci musí byť fyzická osoba, konečný beneficient, po našom skutočný majiteľ,“ hovorí Marek Bočánek z Katedry finančného práva a národného hospodárstva Masarykovej univerzity v Brne. „Práve tieto osoby musí byť inštitúcia schopná rozpoznať. Spojené sú s tým aj reportovacie povinnosti,“ dopĺňa.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?