O Novom Istropolise, o tom, čo projekt prinesie mestu aj občanom, aj o tom, či sa myslí na dopravu a parkovanie, hovorí Martin Šramko, CEO zo spoločnosti Immocap.
V akom stave je v súčasnosti projekt Nového Istropolisu?
Od akvizície v roku 2017 máme za sebou tri roky prípravných prác. Urobili sme odborné analýzy, audity, overovacie štúdie. Realizovali sme medzinárodnú súťaž, v ktorej sme zo siedmich renomovaných svetových ateliérov s odbornou nezávislou porotou vyberali partnera pre realizáciu zámeru. Vybrali sme štúdio KCAP s ich partnerom Cityförster. K popredným architektom sa pridali experti z britského Charcoalblue, ktorí sa postarajú o špičkovú úroveň a akustiku sály kultúrno-kongresového centra. V júli 2020 sme projekt predstavili médiám a pokračujeme v prípravách na povoľovacie procesy. Momentálne prebieha posudzovanie jeho vplyvov na životné prostredie (EIA).
Prečo sa nedá pracovať s tým, čo tam je? Prečo treba oveľa viac než len rekonštrukciu?
Do akvizície Domu odborov sme išli s otvorenou mysľou. Šokovalo nás, v akom dezolátnom stave sme Istropolis našli. Podoba komplexu je dôkazom, že ochrana Istropolisu bola na okraji záujmu predchádzajúcich vlastníkov aj verejnosti. Z technického hľadiska sú budovy vo veľmi zlom stave, ktorý zodpovedá takmer 40 rokom existencie bez akýchkoľvek zásahov, opráv, servisu a technického vybavenia. Technologické audity preukázali, že jednotlivé objekty sú zastaralné a údržba dlhodobo zanedbávaná, čo v niektorých prípadoch viedlo k havarijnému stavu. Čo sa týka samotnej budovy s kultúrnou sálou, kapacita je nevhodná pre väčšie podujatia, je neflexibilná a divadelné usporiadanie je len na jeden typ podujatí. Akustické merania potvrdili, že žiadna zo sál nespĺňa hodnoty požadované slovenskou normou. Zvažovali sme aj rozšírenie existujúceho objektu, ale to by si vyžadovalo búranie hlavného nosného systému, čo je nemožné. Rekonštrukcia by bola vzhľadom na havarijný stav a technickú zastaranosť stavebne aj ekonomicky nerealizovateľná a ani s kompromismi by sa želaný výsledok nedostavil. Dom odborov v žiadnom prípade nespĺňa súčasné nároky na kultúrno-spoločenský objekt. My sme po rokoch chátrania tohto dôležitého územia prebrali zodpovednosť a po rokoch príprav prinášame nový projekt s množstvom benefitov pre obyvateľov.
V čom bude Nový Istropolis výnimočný?
Súčasný verejný priestor pred Domom odborov Bratislavčania vnímajú negatívne. Potvrdila to pocitová mapa, ktorú si dal vypracovať magistrát, aj prieskum, ktorý sme si dali vypracovať agentúrou IPSOS v januári tohto roka. Trnavské mýto vidí ako prioritu pre modernizáciu až 79 % respondentov. Benefitov Nového Istropolisu je veľmi veľa. Projekt prinavráti kultúrno-spoločenský život do lokality a oživuje genia loci, ktorý zanikol zbúraním Berchtoldovho paláca a zrušením živého Centrálneho trhoviska pred výstavbou komplexu Domu odborov. Projekt prináša predovšetkým nové verejné priestory a prispôsobuje sa mierke človeka. V exteriéri počítame s rozšírením verejných priestorov s prístupnou zeleňou až o 50 percent. Hlavné námestie pred kultúrno-kongresovým centrom sa zväčší takmer o tretinu. Projekt reflektuje aj pripravovanú výstavbu železničnej stanice Filiálka. Nový Istropolis plánujeme ako štvrť s množstvom funkcií, aby okolie ožilo nielen pri kultúrnych podujatiach, ale počas celého dňa, a to aj vďaka administratívnym a rezidenčným priestorom. V neposlednom rade bude reflektovať environmentálne výzvy 21. storočia. Projekt počíta s technológiami aj materiálmi šetrnými k životnému prostrediu. Holandský rukopis, typický ekologickým prístupom a architektúrou pre ľudí môže povýši mesto na novú úroveň.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?