Rola Ruska ako dodávateľa energií do Európy sa výrazne oslabuje. Nejde však iba o pozíciu dodávateľa, ale o dôležitosť celej infraštruktúry, ktorá bola na ruské dodávky nadviazaná.

Ropovody a plynovody smerujúce z východu na západ sa odstavia a nahradia ich potrubia smerujúce z juhu na sever či zo severu na juh. Vznikne tak nová sieť potrubí a s ňou aj boj o to, cez ktoré krajiny pôjde hlavný tok ropy a zemného plynu. Krajiny, ktoré sa do projektov pustia ako prvé, budú z ich existencie profitovať najviac.

Jedným z energetických transportných tigrov sa stáva Chorvátsko, ktoré má skutočné ambície byť energetickým hubom pre strednú Európu a Balkán. Záhreb oznámil, že plánuje zdvojnásobiť kapacitu svojho ropovodu Adria na dva milióny ton mesačne.

Ropovod má ambíciu zásobovať maďarskú a slovenskú rafinériu MOL, ale aj prevádzky v Slovinsku, Srbsku a Bosne. Práve úzke hrdlo na ropovode Adria budilo najväčšie obavy Slovnaftu, pokiaľ ide o získavanie dostatočného množstva ropy pri úplnom odstavení ropovodu Družba.

Zdvojnásobenie súčasnej ropnej kapacity Adrie by malo zabezpečiť dostatok ropy pre slovenskú aj maďarskú divíziu rafinérie MOL. Teraz bude na nej, aby investovala dostatočné zdroje do využívania ľahšieho typu ropy. V tomto smere už maďarská spoločnosť prisľúbila investície na úrovni pol miliardy dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa