Roky spiacu hladinu výstavby nových obnoviteľných zdrojov elektrickej energie na Slovensku tento rok po dlhom čase rozčerili významné zmeny. Vďaka dokončeniu cezhraničného prepojenia elektrizačných sústav Slovenska a Maďarska pominul argument na zákaz pripájania nových zdrojov do siete.
Uvoľnené kapacity sa zatiaľ nedarí využiť. Problém však nie je v nedostatku iniciatív. Investorom v tejto oblasti v rozvoji naďalej bránia administratívne prekážky a vysoké poplatky. To by sa mohlo zmeniť, ak sa podarí presadiť dlhoočakávanú zásadnú energetickú reformu.
Štát by si mal nastaviť hierarchiu toho, čo čaká od obnoviteľných zdrojov
Výhra je len čiastočná
Viac ako sedem rokov platil na Slovensku zákaz pripájať nové zelené elektrárne do energetickej sústavy. Hlavným argumentom bola nestabilita prenosovej sústavy, najmä na hraniciach s Maďarskom.
Správca prenosovej siete Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS) však začiatkom apríla dokončila rozšírenie dvoch nových cezhraničných prepojení. Celkovo sa výkon inštalovaných zdrojov môže zvýšiť o 1 837 megawattov (MW), z čoho 407 MW bude k dispozícii pre fotovoltické a veterné elektrárne.
Záujemcovia o investovanie do zelených zdrojov môžu dostať investičnú podporu na výstavbu nových zariadení napríklad z plánu obnovy.
V ňom je vyčlenených 220 miliónom eur, tie by však okrem nových zdrojov mali slúžiť aj na modernizáciu starých a zvyšovanie flexibility elektroenergetických sústav. Rezort hospodárstva zároveň vylúčil, že by novým obnoviteľným zdrojom energie naďalej plánoval poskytovať prevádzkovú podporu.
Zarobiť na seba budú musieť bez toho, aby im štát garantoval výkupné ceny tak, ako to bolo doteraz. Z pohľadu nových investícií do rozvoja nových zelených zdrojov je to dôležitý pokrok, ale len čiastočná výhra. Bariéru predstavuje aj technická a administratívna náročnosť pripojovacích procesov, environmentálne a stavebné konania a sieťové poplatky.
Slovensko rozšírilo elektrickú diaľnicu. Nové elektrárne už nebudú strašiakom
Investori a prekážky
Napriek zrušeniu stop stavu sa však zatiaľ investori s realizáciou zámerov neponáhľajú. Podľa ministerstva hospodárstva je aktuálne vopred rezervovaných 470 MW kapacít pre slnečné a veterné elektrárne, pričom prvým rezerváciám by mala už v najbližších týždňoch končiť platnosť.
Investori však podľa SAPI doteraz nedostali osvedčenia o súlade s energetickou koncepciou, ktoré by zodpovedali projektom s rezervovanou kapacitou v distribučnej sústave.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?