„Naďalej sa pozeráme na bankový sektor, predovšetkým na Sberbank, na ktorú pripadá 37 percent ruského bankového sektora,“ odpovedala Leyenová v rozhovore pre Bild am Sonntag na otázku týkajúcu sa pripravovaného šiesteho balíka sankcií.

„A, samozrejme, ide aj o energetiku.“ Komisia podľa Leyenovej práve pripravuje „mechanizmy, aby do ďalšieho balíka sankcií mohla byť zahrnutá aj ropa“.

Cieľom je znížiť príjmy, z ktorých Rusko financuje vojnu na Ukrajine. USA, Austrália a Kanada, ktoré sú menej závislé od ruských dodávok ako Európa, už nákup ruskej ropy zakázali. Štáty EÚ sú rozdelené v otázke, či ich nasledovať, lebo tento krok by zrejme zvýšil už aj tak vysoké ceny energií v Európe. Poprední predstavitelia EÚ sa už vyjadrili, že sú pripravení zakázať dovoz ruskej ropy.

„Myslím si, že skôr či neskôr príde aj na opatrenia týkajúce sa ropy a dokonca aj plynu,“ uviedol predseda Európskej rady Charles Michel v Európskom parlamente po rozhodnutí o piatom balíku sankcií proti Rusku.

Únia predpokladá, že do roku 2030 sa jej spotreba ropy zníži o 30 percent oproti roku 2015 v rámci jej politiky boja proti klimatickej zmene. Ale v krátkodobom časovom horizonte by embargo na ruskú ropu mohlo týmto plánom zasadiť úder, keďže bude potrebné nahradiť ju alternatívnymi zdrojmi energie.

Svetové ceny a globálne scenáre
Zdroj: TASR/AP

Svetové ceny a globálne scenáre

Budúcnosť v najbližších dvoch rokoch bude závisieť od toho, ako sa vyvinie konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Na základe analýzy KPMG Global Economic Outlook sú možné tri scenáre, kam sa svetová ekonomika môže uberať.

Prvý scenár okrem iného predpokladá, že svetové ceny ropy budú o 30 eur za barel vyššie ako pred eskaláciou krízy, ceny plynu v Európe vzrastú o 50 percent a globálne ceny potravín o päť percent. Horší scenár hovorí o raste cien ropy o 40 eur, cien plynu v Európe o sto percent a cien potravín o desať percent.

„Pred vypuknutím vojny na Ukrajine boli krajiny po pandémii v rôznych fázach svojej ekonomickej obnovy. Ozbrojený konflikt má však ďalekosiahle negatívne dôsledky. Problémy s dodávateľským reťazcom sa presunuli z postcovidových na bezprostrednú hrozbu s potenciálnym nedostatkom zemného plynu, kovov a obilnín,“ konštatoval vedúci partner KPMG na Slovensku Kenneth Ryan.

Najpozitívnejší scenár KPMG predpokladá, že vojenský konflikt sa vyrieši už skoro, ceny sa vrátia na úroveň zo začiatku februára a obnovia sa výrobné a obchodné toky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa