Na financovanie malých a stredných podnikov banky nevyužívajú len vlastné prostriedky. Väčšina tunajších finančných ústavov má skúsenosti aj s programami od medzinárodných inštitúcií. Či už vo forme úverov alebo záruk. Tie im môžu mieru rizika tohto segmentu znížiť.
V tomto roku ohlásili nové projekty s Európskym investičným fondom štyri banky. Najprv v januári podpísala dohodu ČSOB v programe CIP (Competitiveness and Innovation Framework Programme), v apríli sa do iného podporného projektu Jeremie (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises) zapojili Tatra banka, UniCredit Bank Slovensko a Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB). Podľa bankárov by sa mohli dostať k úverom i tí, ktorí by cez bankové sito doteraz neprepadli.
ČSOB získala od fondu záruky na úvery v objeme 139 miliónov eur, jej dcérska spoločnosť ČSOB Leasing zase úverovú linku 75 miliónov eur. Kým banka má na využitie krytia úverov tri roky, lízingová firma časové obmedzenie nemá. Viliam Kováč, regionálny riaditeľ pre súkromnú a podnikovú klientelu, tvrdí, že podnikatelia sa teraz stretnú s mäkšími podmienkami, hoci ČSOB podľa neho uvoľňovala pravidlá už vlani a väčšiu váhu začala dávať obratu podniku než iným ukazovateľom. Čisté start-upy nepochodia ani tu, no tradičný čas minimálneho života firmy dva roky banka znižuje vďaka zárukám na rok. Úvery budú môcť smerovať na prevádzkové, nielen investičné účely, papierovanie by malo byť obmedzené.
Miroslav Štrokendl
Klienti by sa mali dostať i k úrokovému zvýhodneniu, pri investičných úveroch môže sadzba klesnúť aj o viac než tri percentuálne body. Pôžičky by mali smerovať na udržanie a nové pracovné miesta, do zdravotníctva a na podporu miest a obcí, vylúčené je napríklad poľnohospodárstvo či nákladná doprava (na tie sú určené iné programy). Európsky investičný fond si sľubuje, že vďaka nemu sa na Slovensku dostane k úverom či lepším úverom šesťtisíc malých a stredných podnikov.
Podobné zvýhodnenia by mali pocítiť i klienti v bankách, ktoré sa zapojili do projektu Jeremie. Lacnejšie o 30 až 50 bázických bodov a menšie zabezpečenie avizujú Tatra banka či UniCredit Bank. „Pre malých a stredných podnikateľov dokážeme týmto spôsobom znížiť úrokové zaťaženie,“ povedal generálny riaditeľ UniCredit Bank Miroslav Štrokendl. Dohromady by Tatra banka, UniCredit Bank spolu so SZRB mali získať záruky 170 miliónov eur, cielené budú na projekty do všetkých regiónov mimo Bratislavy.
Postup pri žiadosti o zvýhodnené úvery by sa nemal líšiť od zaužívaných zvyklostí. Reklamnú kampaň zameranú práve na program pre malé a stredné podniky už spustila ČSOB.
Článok vyšiel ako súčasť špeciálu TREND +Malé a stredné podniky v týždenníku TREND 17/2013.
Partner projektu: