Keby bol John W. Henry iba majiteľ bejzbalového klubu Boston Red Sox, umiestnenie na chvoste rebríčka východnej divízie by s troškou cynizmu bolo možné označiť za športovú smolu. To isté by sa dalo povedať aj o trápiacom sa futbalovom mužstve FC Liverpool, ktoré tiež patrí do impéria 63-ročného amerického biznismena.
Športovou smolou však určite nie je osud firmy, ktorá nesie jeho meno od roku 1981. Desaťročia na finančných trhoch patrila medzi elitu. Keď uprostred 90. rokov padla Barings Bank, bol to práve on, čo stál na druhej strane extrémne stratových obchodov s podpisom podvodného obchodníka Nicka Leesona. John W. Henry & Co. sa aj vďaka tejto epizóde stala symbolom úspešných obchodníkov, ktorí neanalyzujú výkazy firiem, nelúskajú odhady dopytu a ponuky komodít, ale s pomocou štatistiky hľadajú na burze vznikajúce trendy. Keď ich nájdu, vezú sa s nimi.
Začiatkom novembra však firma klientom oznámila, že im vracia všetky vklady. Päť fondov, ktoré John W. Henry & Co. riadi, stratilo za rok od dvoch do 32 percent. Finančníkom zarábajúcim na cenových trendoch urobili škrt cez rozpočet politici. Po zmene hypotekárnej krízy na dlhovú sa práve oni stali určujúcim faktorom, kam sa trhy posúvajú.
Dôkazový materiál ponúkajú akciové trhy. V pozadí troch najväčších prepadov indexu S&P 500 v tomto roku boli čísla, potvrdzujúce obavy z ekonomického vývoja. Keď sa 1. júna index zosypal o 2,46 percenta, trh sa len krátko pred tým dozvedel, že súkromný sektor v USA vytvoril podstatne menej pracovných miest, ako sa čakalo, nezamestnanosť prekvapujúco stúpla, osobné príjmy Američanov a výdavky v stavebníctve klesli. Za druhým najväčším jednodňovým pádom bolo víťazstvo Baracka Obamu v prezidentských voľbách. A do tretice, 21. júna stratil burzový benchmark 2,23 percenta v reakcii na silný nárast počtu žiadateľov o podporu a pokles predaja existujúcich nehnuteľností.
Výpočet najväčších pádov a ich príčin nie je pútavé čítanie. Trhy v podstate robia, čo robiť majú. Agregujú dostupné informácie a očakávania do jediného výstupu. Ak sa v očiach investorov stáva svet temnejší, akcií sa zbavujú. Predpoklad trvalých zmien k lepšiemu ich motivuje nakupovať.
Keby však niekto pátral po takýchto signáloch v pozadí najväčších tohtoročných nárastov, nenašiel by žiadne makroštatistiky. S&P 500 si pripísal najväčší zisk 2,49 percenta koncom júna. Dôvod? Európski politici súhlasili, že euroval, ktorý mal pomáhať predlženým ekonomikám, bude môcť podporiť aj choré banky. Európa a jej politici sa podpísali aj pod druhý najvyšší nárast, keď oznámili plán na vytvorenie bankovej únie. Impulz na tretí rekordný skok S&P 500 prišiel, keď prezident ECB Mario Draghi predstavil program na nákup štátnych dlhopisov krízou zmietaných ekonomík.
Sila, s akou gestá politikov hýbu trhmi, je alarmujúca. Niežeby takáto väzba dosiaľ neexistovala. Priestor, v ktorom firmy vytvárajú produkty a prichádzajú s inováciami, vždy definovali politici. No realita dneška je odlišná. Akcie nerastú vďaka zlepšujúcim sa fundamentom podnikov, motorom ich pohybu sú často vzdušné zámky politikov a ich zbožné želania.
Predpovedať, ako sa môžu akcie vyvíjať v budúcom roku, je ošemetné cvičenie. Je jedno, či sa na ceny akcií pozeráme prizmou štandardne používaných ukazovateľov, akým môže byť pomer cien akcií k ziskom. Alebo operujeme teóriou prezidentských cyklov, ktoré akciám neveštia nič dobré v prvom roku po zvolení hlavy štátu.
Dlhová kríza v Európe má ďaleko k tomu, aby sa o nej dalo hovoriť v minulom čase. Nič nesvedčí, že by existoval konsenzus v otázke jej riešenia. Ak by ste však postrehli, že o kríze, štrajkoch alebo dôležitých samitoch politikov počujete menej ako zvyčajne, presvedčte sa, akým smerom sa uberajú trhy. V prípade, že by smerovali nahor, je možné, že sa na ne opäť vrátili trendy. John W. Henry už na nich nezarobí, no vy by ste mohli.
Autor je výkonný riaditeľ The Benchmark Research & Consultancy.
Článok vyšiel v samostatnej prílohe Slovensko a svet 2013, ktorá je súčasťou aktuálneho vydania 47/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Partner projektu