Pravidlá platné od januára znamenajú, že penzia z tretieho piliera sa bude vyplácať až pri odchode do riadneho alebo predčasného dôchodku či po dovŕšení 62 rokov. Sporiteľ zároveň získal právo raz za 10 rokov realizovať predčasný výber, prvýkrát až po desiatich rokoch sporenia. Platí však obmedzenie, predčasne si môže vybrať len svoje príspevky, no nie príspevky zamestnávateľa. Zmluva tak ostane zachovaná. Novela zákona zrušila doteraz známe odstupné s 20-percentnou sankciou. Celkovo sa dobrovoľné sporenie na dôchodok stalo výhodnejším: pre daňové zvýhodnenie a nižšie poplatky. Po trojročnej prestávke môžu opäť využiť daňové zvýhodnenie aj zamestnanci. Zo svojho daňového základu si môžu odrátať vlastné príspevky až do sumy 180 eur ročne. Daňovú výhodu získali všetci noví sporitelia. Z existujúcich len tí, ktorí sa vzdali starého dávkového plánu a súhlasili s novým.
Nemenej významnou zmenou je poplatkové obmedzenie. DDS si môžu vypýtať maximálne 1,8 percenta, pričom poplatok sa bude každoročne znižovať o 0,1 percentuálneho bodu až na 1,2 percenta v roku 2020. Pri výplatnom fonde je obmedzenie nastavené na 0,9 percenta a postupne klesne až na 0,6 percenta. Na porovnanie, podľa predchádzajúceho modelu sa mal ročný poplatok postupne znižovať na dve percentá v roku 2019. Klesajúci ročný poplatok mal byť kompenzovaný odplatou za zhodnotenie, ktorá mala narásť na 20 percent v roku 2020. Novela zákona však ohraničila poplatok za zhodnotenie len desiatimi percentami.
Novela zákona zaviedla i možnosť sporiť si naraz vo viacerých fondoch bez nutnosti uzavrieť ďalšiu zmluvu. Ministerstvo financií nanovo napísalo časť zákona venovanú investovaniu a dá sa povedať, že DDS čiastočne uvoľnilo ruky. Tie môžu v rozumnej miere investovať napríklad aj do aktív mimo regulovaného trhu. Ministrestvo v dôvodovej správe vysvetľuje, že uvoľnenie „hard regulácie“ kompenzuje v zákone posilnením úlohy Národnej banky Slovenska.