Nová nočná mora

Predtucha, že Miloš Zeman víťazstvo v priamych voľbách využije na to, aby sa pokúsil zmeniť systém parlamentnej demokracie na systém poloprezidentský, je už realitou. Kvalifikovanou predtuchou je momentálne to, že niečo podobné sa môže stať na Slovensku na budúci rok.

Ústavy oboch krajín sú si podobné v tom, že úlohu prezidenta pri vzniku vlády opisujú až príliš lakonicky. Hovoria, že premiéra vymenúva a odvoláva prezident a že za premiéra môže byť vymenovaný každý občan, ktorý je voliteľný do parlamentu. Obe ústavy predpokladajú, že hlava štátu sa bude správať tak, aby svojím konaním zabezpečila riadny chod ústavných orgánov, v tomto prípade vlády. Jej riadny chod je zabezpečený vtedy, keď prezidentom vymenovaný premiér je schopný zostaviť kabinet, ktorý dostane v parlamente dôveru, lebo jeho program podporí väčšina poslancov. V prípade Českej republiky sa už ukázalo, že ústava je prehnane optimistická.

Hoci bývalá vládna koalícia získala podpisy 101 poslancov, ktorí nimi potvrdili, že vyslovia dôveru vláde Miroslavy Němcovej, prezident M. Zeman vymenoval za premiéra svojho priateľa Jiřího Rusnoka. Jeho krok je bezprecedentný, lebo doteraz všetci českí prezidenti rešpektovali ústavnú zvyklosť, že predsedom vlády má byť politik, ktorý získa v Poslaneckej snemovni väčšinu a prevezme výkonnú moc ako parlamentom legitimizovaný premiér. Prezident M. Zeman dal najavo, že on sa považuje za tvorcu vlády a hlavného dodávateľa jej "legitimity", čo české médiá označili za zemanokraciu.

O doterajších slovenských prezidentoch sa dá povedať veľa nedobrého, ale ani jeden neurobil to, čo M. Zeman. Od Michala Kováča cez Rudolfa Schustera po Ivana Gašparoviča si splnili svoju povinnosť a vymenovali za premiéra politika, na ktorom sa zhodli strany, ktoré mali v parlamente väčšinu. Dôvod je prostý - každá vláda musí do 30 dní po vymenovaní predstúpiť pred Národnú radu SR a požiadať o vyslovenie dôvery. Keď ju nedostane, končí. Kto vymenuje premiéra a vládu, o ktorých je známe, že nemajú v parlamente väčšinovú podporu, nekoná ako hlava štátu zabezpečujúca riadny chod ústavných orgánov. O takom štáte sa dá povedať, že to nemá v hlave celkom v poriadku.

V prípade, že M. Zeman pokus o prezidentskú vládu nejakým spôsobom zvládne, môže sa stať "inšpiráciou" pre budúceho slovenského kolegu. Možnosť, že hlava štátu bude ignorovať parlamentnú väčšinu, ktorá vzíde zo všeobecných, rovných a priamych volieb, je novou nočnou morou českej, ale aj slovenskej demokracie.

Nová nočná mora

Zdroj: Ilustrácia - Danglár