Keď sa pred dvoma rokmi vedenie Nokie rozhodovalo, akým smerom sa v boji proti obľúbenému iPhonu vydá, malo na výber viacero možností. Ostať pri zastaranom Symbiane už veľmi nedávalo zmysel. Niekde v rohu fabriky pracovali aj na pomerne príjemnom systéme Meego, no pochovali ho skôr, ako sa stihol presadiť.

Android odmietli z obáv, že sa nebudú vedieť presadiť v silnej konkurencii s ázijskými výrobcami. Stavili všetko na jednu kartu. Windows Phone bol v Microsofte vyvinutý ako čerstvá a intuitívna alternatíva pre tých, ktorí hľadali niečo medzi uzavretým iOS a niekedy príliš otvoreným Androidom. Postupne sa zdá, že by to mohla byť stávka na správneho koňa. Len výherný kurz je príliš nízky.

Android už bol obsadený

Nokia si v poslednom období vyslúžila kritiku z radov odborníkov aj používateľov. Našťastie stále má dostatočnú bázu lojálnych zákazníkov, ktorí boli spokojní s jej mobilmi pred 15 aj piatimi rokmi. A snažia sa okolie presvedčiť, že sú spokojní aj s novými Lumiami so systémom Windows Phone. Aj to je jedna z filozofií firmy, ktorá sa v tomto podobá na Apple. Pre Nokiu je dôležité vytvárať si lojálnych majiteľov svojich produktov. Ľudí, ktorí si každý rok či dva znova kúpia len Nokiu.

Lenže ani v tejto skupine nie je každý nadšený z prechodu na mobilné okná. Výkonný riaditeľ Stephen Elop je však s rozhodnutím, ktoré vtedy urobili, spokojný. V rozhovore pre The Guardian povedal, že pred dvoma rokmi mali podozrenie, kto bude jednotkou na trhu s Android mobilmi. Časom sa ukázalo, že Samsung je naozaj dominantný hráč na tomto trhu. „Nokiu znepokojovalo, že ak sa rozhodne pre Android, nebude sa môcť dostatočne rýchlo vyrovnať konkurentom ako Samsung, ktorí v tom čase už mali náskok,“ dopĺňa S. Elop.

Za týmto rozhodnutím stáli aj mobilní operátori po celom svete, s ktorými Nokia aktívne komunikuje, lebo sú silným predajným kanálom. Podľa S. Elopa tak operátori podporovali myšlienku, že by na trhu bol tretí ekosystém, ktorý by mohli ponúkať svojim nerozhodným zákazníkom. Vydať sa na Windows Phone cestu možno trochu uľahčila aj priama podpora zo strany Microsoftu. A to v podobe 250 miliónov dolárov za každý štvrťrok, ktoré Nokia mala dostať „na podporu platformy“. Neoficiálne sa hovorilo o minimálne štyroch „podporných“ kvartáloch.

Nokia v začarovanom kruhu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa