Patril medzi prvých výskumníkov v oblasti financií vôbec, ktorí pochopili význam počítačov. V časoch, keď nik nepoznal výraz Big Data, využíval vlastnú databázu cien cenných papierov, aby bol jeho výskum založený na reálnych údajoch. Keď univerzita založila Centrum pre výskum cenných papierov, najúplnejšiu databázu cien akcií, E. Fama bol jedným z jeho najväčších podporovateľov aj používateľov.

Dnes je predsedom predstavenstva centra. Je ôsmym najcitovanejším ekonómom na svete, za teóriu efektívnych trhov dostal v roku 2013 Nobelovu cenu. Ako sám hovorí, z každého nápadu na výskum vyťažil všetko, čo sa len dalo. Ak ste počuli napríklad pri investovaní, že pasívne indexové fondy sú najlepším investičným riešením, pretože žiadny správca nedokáže sústavne prekonávať trh, je to takmer pol storočia stará a dôkladne vyargumentovaná myšlienka E. Famu. Aj preto mu prischol titul „otec moderných financií“.

Ako vnímate moderné financie ako systém?

Čo sa týka súčasných finančných inštitúcií, tak „too big to fail“ je problém, ktorý vytvorila vládna regulácia. To sa bude napravovať ťažko. Ale trhy ako také sú úplne v poriadku, a ak sa pozriete po svete, miliarda ľudí už nie je pod hranicou chudoby len preto, že prijali trhovú ekonomiku. To je úžasný úspech. A vyžaduje financie, pretože bez nich nedokážete nič. Ak neviete vziať vklady obyvateľstva a premeniť ich na produktívne investície, nikam sa nedostanete. A z hľadiska výskumu sú na tom financie vynikajúco. Až príliš, pretože už ani nedokážete sledovať všetok nový výskum. Financie sú, na rozdiel od ostatných oblastí ekonómie, unikátne. Všetok výskum v nich má praktické využitie. Veľa teórií v ekonómii nie je praktických, zaujímajú len iných akademikov, ktorí sa zaoberajú podobnými problémami. Keď som prijímal Nobelovu cenu, hovoril som presne to isté: financie sú aplikovateľné v každodennom živote.

Chicagská univerzita je známa podporou voľného trhu, od Hayeka cez Friedmana až po vás či Garyho Beckera. Čím to je?

Keď sa to raz rozbehne, tak to proste pokračuje. Nevidel by som za tým nič hlbšie. Ľudia zvyknúť najímať ľudí, ktorí sa im podobajú. To mnohé vysvetľuje. Ale podľa mňa väčšina ekonómov podporuje voľný trh. Marxistický ekonóm nie je v skutočnosti ekonómom. Je to skôr politika.

Prečo ste si vy zvolili Chicago?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa