Druhou správou prokurátora o vyšetrovaní kauzy Gorila sa parlament zaoberal v dňoch prvého výročia pouličných protestov proti nej. Z rečí, ktoré odzneli v parlamente i vo víkendových diskusiách, si môžu účastníci protestov urobiť spoľahlivý záver. Nič z toho, po čom pred rokom volali, sa nestalo a ani nestane. Už sa nikto nebojí, že protestujúci prídu na námestia znovu.
Poslanec Igor Matovič v parlamente hovoril, aký strach mali v očiach niektorí kolegovia, keď videli davy pred parlamentom. Aj pre túto príležitosť platí, že strach má veľké oči. Napokon všetko zariadila floskula – nech to vyšetrí polícia. Ako keby išlo len o kriminálny čin. Zo správ špeciálneho prokurátora sme sa za rok dozvedeli, že vyšetrovací tím už vypočul 80 svedkov a vedie trestné stíhanie pre štyri zločiny. Ale pretože je potrebné vypočuť ešte „minimálne 50 svedkov“ a o právnu pomoc treba žiadať Rakúsko, Veľkú Britániu, Írsko i Taliansko, vyšetrovať sa bude ešte dlho. Fakt, že nikto nie je obvinený, môže prekvapiť iba ak nejakého Japonca, ktorý tu práve vystúpil z viedenskej lode.
Politici znovu vyhrávajú, lebo nemajú rovnocenného súpera. To najdôležitejšie, čo zo spisu Gorila vyplynulo, je horšie ako zločin: stranícky organizované rozkrádanie štátu sa tu stalo normou a systémová korupcia je súčasťou spoločenského poriadku. Táto kauza má väčšiu spoločenskú tonáž ako škandály Watergate, Irán-Contras a Clintonova Monika dohromady. V každej krajine môže dôjsť k zlyhaniu systému, ale iba v niektorých sa systémové zlyhanie ututle a odsunie do stratena. Nemusíme sa porovnávať so Spojenými štátmi či Britániou – stačí, ak sa porovnáme čo i len s Poľskom.
Keď tam došlo k menším škandálom, ako bola Gorila, začala pracovať parlamentná vyšetrovacia komisia, ktorá má právomoc predvolávať svedkov a žiadať od nich odpovede. Krivá výpoveď pred komisiou je trestná rovnako ako krivá výpoveď pred súdom. Námietka, že ani tak by pravda nevyšla najavo, lebo v komisii by boli zastúpené tie isté strany, ktoré ju teraz úspešne zatĺkajú, prehliada podstatnú vec. Parlamentná komisia z povahy veci koná verejne. Po verejnom výsluchu hlavného svedka, ktorý by opísal, ako záznamy vznikli, po vypočutí ďalších svedkov a verejnom predložení dôkazov, že obsah spisu je autentický, by nos medzi očami bolo možné zaprieť iba na vlastné riziko. Teraz pri tom nikto nič neriskuje.
Zdroj: Ilustrácia - Danglár
Ďalšie Danglárove kresby nájdete v galérii
Štyrom parlamentným stranám zo šiestich vyhovuje, že sa Gorila „vyšetruje“ tak ako doteraz. A žiadna strana sa o to, aby v parlamente vznikol vyšetrovací inštitút, ani neusiluje.
Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 6/2013.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.