Vezmime si elektronické schránky na portáli Slovensko.sk. Pre firmy sú od prvého júla povinné, klasickou poštou im už úradné zásielky chodiť nebudú. Ako sú ich štatutári spokojní, vidieť v aktuálnom TREND barometri: nie sú. Sotva možno očakávať iné, keď systém pri prvej zaťažkávajúcej skúške kľakne (a nehovoríme teraz o probléme s bezpečnosťou čipových občianskych, eID).
Absentuje tiež vzdelávacia kampaň, čo všetko prechod na e-schránky znamená. Experti hovoria príhody, ako manažérom vo veľkých firmách padajú sánky, keď im vysvetľujú rozsah problému.
Keď v ňom nemajú jasno vo veľkých firmách, čo možno očakávať v malých? Štát si svoju časť poriešil, zodpovední úradníci si spravili fajočku a podnikatelia povedali: No tak ďakujeme pekne.
Najnovšie si k tomu pridajte čerstvý škandál s potenciálne nebezpečnou zraniteľnosťou elektronického podpisu, ktorý je uložený na čipových občianskych preukazoch (eID). V tomto prípade je to síce maslo výrobcu čipov z Nemecka, ktorému prelomili šifrovací algoritmus, ale ani slovenské ministerstvo vnútra sa nevyznamenalo. Problém skôr zľahčuje a hádže zodpovednosť za prípadnú ujmu na používateľov, ktorí sa o svoju eID patrične nestarajú.
Ďalší príklad je eHealth. Zavedenie elektronického zdravotníctva trvá dlhšie ako druhá svetová, malo by byť teda nachystané do poslednej skrutky. Realita? Do celoplošného spustenia zostávajú tri mesiace, no zdravotníci stále nevedia, aké služby budú vlastne k dispozícii. Lekárska asociácia varuje, že mnoho starších lekárov chce kvôli zmenám ukončiť prax. A ministerstvá sa sporia, kto môže za korekcie eurofondov po spackaných výberových konaniach.
Súčasné problémy s e-governmentom z veľkej časti spôsobilo to, ako bola pred rokmi koncepčne nastavená stratégia informatizácie. Teda na megalomanské projekty, pri ktorých sa často nedodržali ani štedré rozpočty, ani benevolentné dodacie lehoty. Výsledok pritom miestami vyzerá ako seminárna práca prváka na matfyze.
Čo s tým? Pre začiatok, nebazírovať na striktných a často formálnych kritériách výberu dodávateľa. Otvoriť ekosystém menším hráčom s inovatívnymi nápadmi. A motivovať skúsených odborníkov, aby pomohli chrániť verejný záujem. Bez toho bude e-government naďalej najmä ihriskom ítečkových lobistov.