Nitrianska firma, ktorá je dcérou španielskej rodinnej spoločnosti, mala navyše na ruke novú veľkú zákazku a začala preto uvažovať o rozšírení výroby o novú halu s lisovacím strojom.
Do toho však prišla kontrola z Inšpektorátu práce. Takýchto návštev zažili vo firme za ostatné tri roky niekoľko a boli na ne zvyknutí. Kontrolóri síce našli štyri pochybenia, ale dve z nich Farguell dokázal vyvrátiť. Zvyšným dvom šéf slovenského závodu Robert Herda nevenoval väčšiu pozornosť, keďže všetky povinnosti podľa jeho vedomosti riadne splnili a výsledky kontroly rozporoval. O to väčšie bolo jeho prekvapenie, keď ho v septembri nitriansky Inšpektorát práce informoval, že Farguell Nitra dostal za nelegálne zamestnávanie dvoch ľudí pokutu päťtisíc eur a bol zaradený na zoznam nelegálnych zamestnávateľov.
Zmarená investícia
Odštartoval sa tým kolotoč odvolaní a vysvetľovaní a R. Herdovi začalo byť pomaly jasné, do akých problémov sa firma dostala. Dnes už má Farguell v rukách definitívne rozhodnutie Inšpektorátu práce a pred sebou dilemu. Plánovanú investíciu za 2,5 milióna eur, v rámci ktorej chceli prijať minimálne tridsať nových ľudí, aktuálne pozastavili. „Po zaradení na zoznam nelegálnych zamestnávateľov ani pri nasledujúcej investícii nemôžeme očakávať pomoc, čo nás znevýhodňuje, pretože naši konkurenti štátnu pomoc dostali. V súčasnosti zvažujeme, či a ako investíciu dokončíme,“ vysvetľuje R. Herda.
Zaradenie firmy na zoznam im odrezalo prístup k možnosti uchádzať sa o eurofondy. Práve tie chceli využiť na nákup nového lisu. Bez nich však nie sú v boji o novú zákazku konkurencieschopní. Ich dvaja najväčší súperi z brandže majú tiež záujem kontrakt získať. Prvý z nich dostal nedávno od štátu investičnú pomoc, druhý nakúpil nové stroje z eurofondov.
Šanca Farguellu na úspech sa takto dramaticky znížila. Dodávatelia pre automobilky pracujú s nízkymi maržami a tlak na ceny je v celom reťazci značný. Ak bude firma na Slovensku investovať, bude to podľa R. Herdu oveľa menej, ako pôvodne plánovala. Rovnako zrejme nebude naberať nových ľudí k aktuálnym osemdesiatim zamestnancom.
Nepríjemná novela
Celý problém sa začal v novembri 2013, keď rezort práce pod vedením Jána Richtera novelizoval zákon o nelegálnom zamestnávaní a nelegálnej práci. Nová úprava priniesla vyššie pokuty, ale najmä sprísnila definíciu čiernej práce.
Nelegálnym zamestnávaním sa stalo už aj oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne. Dovtedy firma nemala z neskorého prihlásenia problém, pokiaľ zamestnanca nahlásila poisťovni pred začiatkom kontroly Inšpektorátu práce. Zákon tak prestal brať do úvahy závažnosť situácie, keď jeden zamestnávateľ zámerne zamestnáva ľudí načierno a druhý len neskôr zaregistruje človeka do Sociálnej poisťovne, hoci s ním má uzatvorenú pracovnú zmluvu a všetky záväzky ešte pred príchodom kontrolórov akútne doplatí.
Nitrianskemu Farguellu sa takáto situácia stala pri dvoch pracovníkoch. Jedného prihlásili o hodinu a pol neskôr, ako nastúpil v prvý deň do práce. V druhom prípade bol rozdiel osem hodín. Obaja však mali podpísané zmluvy, boli riadne poistení a firma za nich zaplatila odvody. Dodnes pritom pre podnik pracujú a sú už na riadiacich pozíciách. „Výrobná firma ako naša je živý organizmus, pracujeme na zmeny, nie vždy sa preto dá prihlásiť nový človek vopred s predstihom,“ ozrejmuje R. Herda.
V jednom z prípadov napríklad zamestnanec v deň pred nástupom do práce nedoniesol všetky potrebné dokumenty, čo účtovníčka zistila až po začiatku zmeny. Kým ich doplnil, bolo už neskoro. Nie vždy je pritom chyba na strane firmy. Druhého pracovníka sa Farguell snažil prihlásiť ešte pred jeho nástupom na zmenu, no elektronický systém Sociálnej poisťovne nefungoval. Kým sa účtovníčke podarilo dovolať a zistiť, ako má v takom prípade postupovať, zamestnanec už
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?