Tento pocit sa dostavil napríklad vtedy, keď portál venergetike.sk informoval o Holjenčíkovom nádejnom nástupcovi – Jánovi Valkovi. Bývalý šéf SIS a štátnej firmy JAVYS by bol opäť len ďalší Ficov človek. Koalícia sa mala dokonca dohodnúť na zmäkčení odborných požiadaviek, lebo tie aktuálne J. Valko neplní. Je toto to správne riešenie pre úrad, ktorého hlavný problém je amaterizmus a politický tlak zo strany vlády?
Nie, nie je. Ale je to riešenie pre premiéra, ktorý energetiku vníma cez filter svojej ideológie a regulačný úrad ako ďalší nástroj moci. A ktorého mimoriadne baví ovplyvňovať „nezávislé“ inštitúcie.
Premiér nehodil Holjenčíka cez palubu, aby sa stal úrad odbornejším a nezávislejším. Riešil si svoj vlastný politický problém. Fico na bilborde sľubuje stabilné ceny energií a Holjenčík v roku rekordne lacných energií dovolil, aby niektorým odberateľom ceny stúpli. A potom mu jeho súperi, vrátane koaličného partnera Andreja Danka, začali ísť po krku.
Novým šéfom ÚRSO by mal byť nezávislý odborník, schopný klásť politikom odpor
Po Holjenčíkovom odchode nikto nemal veľké oči. Každý chápal, že premiér chce aj naďalej hovoriť regulátorovi do jeho kompetencií. Ale ako veľmi, to už úplne jasné nie je. Lebo aj Ficovi by malo záležať na tom, aby na úrade sedel kompetentný človek.
Neistota okolo úradu znepokojuje podnikateľov. Predminulý týždeň spravili spoločnú tlačovku najvýznamnejšie zväzy a obchodné komory. Takúto akciu robia výnimočne, keď ide naozaj o veľa. Záujmové združenia žiadajú jasné pravidlá, predvídateľnú a transparentnú tvorbu cien. Regulačný úrad tu totiž nie je na to, aby strážil imidž predsedu vlády, ale ceny energetických monopolov – aby neboli premrštené, ale ani podhodnotené. Mal by teda kontrolovať náklady.
Lenže matematika na úrade funguje opačne. Na začiatku je hrubé číslo, koncová cena pre domácnosti, ktorá za žiadnu cenu nesmie stúpnuť. A energetické firmy sa majú do tohto čísla zmestiť. Keď sa nezmestia, majú smolu. Často to stojí na vode. Regulátor raz sekne výrobcov, inokedy distribučky, potom obnoviteľné zdroje. Energetické a priemyselné firmy žijú v neistote. Domácnosti treba chrániť, lebo v džungli energetických vzťahov sú stratené.
No všetko má svoje hranice. Firmy zamestnávajú ľudí, investujú a platia dane. Jasné pravidlá v energetike sú teda prospešné pre celú spoločnosť. Úrad potrebuje silnú osobnosť, ktorá tam spraví poriadok, no zároveň bude schopná klásť politikom odpor. Byť Ficovým kamarátom je ten najhorší kvalifikačný predpoklad. Chce to skôr uznávanú autoritu zo sieťových odvetví. Lenže kto by si nechal skákať po hlave, navyše za nižší plat? Kto si trúfne spraviť poriadok nielen s problematickým úradom, ale aj so samotným Ficom?