Nezamestnaných rýchlo ubúda
Evidovaná miera nezamestnanosti na úradoch práce v októbri ďalej klesala, a to aj po očistení o pozitívne sezónne vplyvy desiateho mesiaca roku. Podiel uchádzačov o zamestnanie schopných okamžite nastúpiť do práce sa priblížil k deviatim percentám, keď dosiahol 9,08 percenta.
Už takmer ako pred krízou
(miera nezamestnanosti podľa úradov práce a výberového zisťovania, %)
PRAMEŇ: ÚPSVaR, Eurostat
Celková miera nezamestnanosti, zahŕňajúca aj práceneschopných uchádzačov, klesla medziročne až o 2,3 percentuálneho bodu. To je najvyšší pokles od predkrízovej jari 2007. Samotná miera nezamestnanosti je tak už najnižšia od januára 2009 a naznačuje prehrievanie sa trhu práce. To znamená, že zamestnávatelia už nevedia jednoducho nájsť vhodných pracovníkov. Ak bude takáto situácia trvať dlhšie, môže to viesť k rýchlejšiemu rastu miezd.(lehu)
Podozrivo drahé predsedníctvo
Kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie boli predražené. Tvrdí to bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Zuzana Hlávková. Ako povedala na tlačovej besede spolu s riaditeľom Transparency International Slovensko (TIS) Gabrielom Šípošom, rozpočty na projekty sa začali zvyšovať po tom, čo prišla na ministerstvo bývalá šéfka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá tam pôsobí ako mediálna poradkyňa od jesene 2015.
Zdroj: Milan David
Z. Hlávková pracovala na odbore komunikácie a prezentácie sekretariátu predsedníctva od leta 2015, výpoveď dala 16. februára. Zároveň G. Šípoš informoval, že TIS poslala oficiálne podnety na kontrolu na Najvyšší kontrolný úrad, Protimonopolný úrad, ako aj Úrad pre verejné obstarávanie. Zároveň požiadali ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (Smer-SD), aby zobral Hlávkovej svedectvo vážne.(SITA)
Kiska žiada zrušiť amnestie
O vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách požiadal prezident SR Andrej Kiska poslancov Národnej rady (NR) SR. Ako informoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan, prezident adresoval poslancom list so žiadosťou o diskusiu v čase, keď sa na pôde parlamentu bude rozhodovať o návrhu ústavného zákona, ktorého cieľom je tieto rozhodnutia o amnestii zrušiť. Vládna SNS Kisku za aktivitu kritizuje, rovnako vládny Most-Híd však ich zrušenie podporil. Presnejšie, niektorí z poslancov tejto strany návrh zákona podpísali.(SITA)
Rada skritizovala štátny rozpočet
„Nová vláda [...] nevyužíva pozitívne vplyvy vrátane priaznivého ekonomického vývoja na zrýchlenie konsolidácie a zníženie dlhu mimo sankčných pásiem,“ kritizuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojej správe návrh rozpočtu. Nový kabinet totiž odsunul termín dosiahnutia štrukturálne vyrovnaného rozpočtu z roku 2017 na rok 2019. Tým bol podľa RRZ vytvorený priestor na znižovanie deficitu bez nutnosti významnej konsolidácie. podľa RRZ je žiaduce, aby vláda prijala ďalšie opatrenia na zníženie dlhu a využila pozitívne vplyvy na urýchlenie konsolidácie.(lehu)
Kaliňák doklady nedodal
Minister vnútra Robert Kaliňák za (Smer) poslal výboru pre nezlučiteľnosť funkcií namiesto dokladov o jeho majetkovom vzťahu s firmou B. A. Haus iba vyhlásenie bez dôkazov, uviedla poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA). Kaliňák uvádza, že „13. 10. 2013 uzavrel zmluvu o prevode akcií spoločnosti B. A. Haus spolu so zmluvou o prevode pohľadávky voči tejto spoločnosti. Kúpna cena bola tvorená cenou osemtisíc eur za akcie a pohľadávkou za 422-tisíc eur“. Podľa V. Remišovej minister nikdy pohľadávku 422-tisíc neuviedol v majetkovom priznaní a v liste uvádza veľmi pochybnú konštrukciu.(SITA)
Maďari znížia dane a zvýšia mzdy
Maďarsko od budúceho roka zníži daň z firemných ziskov a zjednotí ju na deväť percent. V súčasnosti ich zdaňuje dvoma rozdielnymi sadzbami v závislosti od výšky zisku. Na firmy, ktoré zarobia menej ako 500 miliónov forintov (1,6 milióna eur), sa vzťahuje desaťpercentná daň. Pre podniky s vyššími ziskami platí takmer dvojnásobná sadzba 19 percent. K stimulácii maďarského hospodárstva by mal prispieť šesťročný vládny program výrazného zvyšovania platov v súkromnom sektore a znižovanie mzdových odvodov. Priemerná mzda by za ten čas mala stúpnuť o dve pätiny a priblížiť sa k úrovni západnej Európy. V najbližších rokoch v Maďarsku výrazne stúpne minimálna mzda a dolu pôjde daň z miezd pracovníkov. Opatrenia majú pomôcť riešiť problém s nedostatkom pracovných síl.(leg)
Ankara sa obzerá na východ
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že jeho krajina sa nemusí za každú cenu snažiť o členstvo v EÚ a mohla by sa pripojiť k Šanghajskej organizácii pre spoluprácu (ŠOS) pod vedením Ruska a Číny, pôvodne tzv.šanghajskej päťke. Turci rokujú o vstupe do eurobloku už 11 rokov. „Turecko sa musí cítiť nenútene a neusilovať sa o členstvo v EÚ za každú cenu. Myslím si, že keby sa pripojilo k šanghajskej päťke, umožnilo by mu to jednať s oveľa väčšou uvoľnenosťou,“ povedal R. Erdogan. Ak Brusel do konca roka nedospeje k nejakému rozhodnutiu, chce usporiadať referendum o členstve krajiny v EÚ. ŠOS vznikla v roku 2001 ako bezpečnostný blok, neskôr rozšírila oblasti spolupráce aj o ekonomiku, energetiku, vedu a kultúru. Členmi sú aj Tadžikistan, Kazachstan a Kirgizsko a Uzbekistan. (leg)
Merkelová chce zostať kancelárkou
Zdroj: Gettyimages.com
Angela Merkelová (62) sa bude po štvrtý raz uchádzať o post nemeckej kancelárky. Podľa médií sa jej kandidatúra dala očakávať, keďže nemá relevantného nástupcu. Parlamentné voľby v Nemecku by sa mali uskutočniť na jeseň budúceho roka. Šéfka Kresťanskodemokratickej strany (CDU) s ohlásením kandidatúry dlho váhala. „Doslova donekonečna som o tom premýšľala,“ povedala. Vyčkávala, kým utíchnu vyostrené spory s koaličnou Kresťanskosociálnou úniou (CSU) pre postoje k migračnej politike. A. Merkelová stojí na čele CDU od roku 2000. Kancelárkou sa stala ako prvá žena v dejinách spolkovej republiky koncom roka 2005. Podľa prieskumov si aktuálne väčšina Nemcov želá, aby zostala vo funkcii. Pokiaľ by sa tak stalo, vyrovnala by sa velikánom nemeckej politiky Konradovi Adenauerovi a Helmutovi Kohlovi.(leg)