Ôsmeho mája obletela svet správa, že nezamestnanosť najväčšej ekonomiky sveta, Spojených štátov amerických, vyskočila na 14,7 percenta. Najviac v povojnovej histórii krajiny. Iba v apríli pri-šlo o prácu vyše dvadsať miliónov Američanov. Kým ľudia neveriacky pozerali na strmú krivku nezamestnanosti rútiacu sa nahor, akciový index S&P 500, ktorý sa považuje za indikátor americkej ekonomiky, narástol od svojho marcového dna do polovice mája takmer o tridsať percent.
Investovanie po novom? Stroje porazili ľudí vo výbere akcií, ukázala analýza
Nielen americkým akciám sa darilo vymazávať straty z prvotného koronakrízového šoku. Napríklad technologický index Nasdaq Composite od svojho dna narástol o viac ako tretinu a od začiatku roka sa dostal dokonca do plusu. Trhy sa správali, akoby svet nečelil najväčšej pandémii v modernej histórii.
Karanténne opatrenia, utlmovanie ekonomickej aktivity a s nimi spojený prepad priniesli ťažké časy pre milióny prepustených zamestnancov z celého sveta, ale aj pre firmy a podnikateľov, ktorí natŕčajú ruku pomoci od štátu a snažia sa prežiť. Na druhej strane sa vývoj na finančných trhoch (Wall Street) akoby odtrhol od reality a nereflektoval vývoj reálnej ekonomiky (Main Street). Tento rozpor zaujal viacerých analytikov. Britský The Economist touto témou obsadil titulnú stranu. Matt King z banky Citigroup na konci apríla vyhlásil, že „medzera medzi trhmi a ekonomickými dátami nikdy nebola väčšia“.
Koronavírus nebol umelo vytvorený v laboratóriu a treba rozbiť mýtus o centrálnych bankách
Infúzie centrálnych bankárov
Čo sa to deje? Existuje viacero odpovedí, prečo vývoj na finančných trhoch nezodpovedá tomu, čo zažívajú tisícky živnostníkov, podnikateľov a firiem. Jednou z nich je nádej investorov a finančných trhov, že centrálne banky nenechajú ekonomiky padnúť na kolená a neštandardnými monetárnymi operáciami ich udržia nad vodou.
Samovraždy a kratší život. Nezabime ekonomiku, inak začne zabíjať ona
Americká centrálna banka Fed zareagovala už v polovici marca prudkým znížením úrokových sadzieb až na nulu a na podporu likvidity spustila ďalšiu vlnu kvantitatívneho uvoľňovania v objeme sedemsto miliárd amerických dolárov. V rovnakom duchu nasledovala o pár dní kroky Fedu Európska centrálna banka (ECB) a predstavila sériu opatrení, ktoré majú uľahčiť firmám a domácnostiam prístup k úverom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?