Ôsmeho mája obletela svet správa, že nezamestnanosť najväčšej ekonomiky sveta, Spojených štátov amerických, vyskočila na 14,7 percenta. Najviac v povojnovej histórii krajiny. Iba v apríli pri-šlo o prácu vyše dvadsať miliónov Američanov. Kým ľudia neveriacky pozerali na strmú krivku nezamestnanosti rútiacu sa nahor, akciový index S&P 500, ktorý sa považuje za indikátor americkej ekonomiky, narástol od svojho marcového dna do polovice mája takmer o tridsať percent.

euro bankovka bankovky minca mince koruny slovenská koruna posilnenie
Neprehliadnite

Investovanie po novom? Stroje porazili ľudí vo výbere akcií, ukázala analýza

Nielen americkým akciám sa darilo vymazávať straty z prvotného koronakrízového šoku. Napríklad technologický index Nasdaq Composite od svojho dna narástol o viac ako tretinu a od začiatku roka sa dostal dokonca do plusu. Trhy sa správali, akoby svet nečelil najväčšej pandémii v modernej histórii.

Karanténne opatrenia, utlmovanie ekonomickej aktivity a s nimi spojený prepad priniesli ťažké časy pre milióny prepustených zamestnancov z celého sveta, ale aj pre firmy a podnikateľov, ktorí natŕčajú ruku pomoci od štátu a snažia sa prežiť. Na druhej strane sa vývoj na finančných trhoch (Wall Street) akoby odtrhol od reality a nereflektoval vývoj reálnej ekonomiky (Main Street). Tento rozpor zaujal viacerých analytikov. Britský The Economist touto témou obsadil titulnú stranu. Matt King z banky Citigroup na konci apríla vyhlásil, že „medzera medzi trhmi a ekonomickými dátami nikdy nebola väčšia“.

EBE 6 Karlsruhe- Na snímke predseda Nemeckého spolkového súdu Andreas Vosskuhle oznamuje o rozhodnutí súdu, že Európska centrálna banka (ECB) musí objasniť, či je jej kľúčová schéma nákupu dlhopisov na podporu hospodárstva eurozóny „primeraná“, inak sa na nej nemecká centrálna banka Bundesbank už nemusí zúčastňovať v Karlsruhe 5. mája 2020. Bundesbank bude mať na tri mesiace zakázané zúčastňovať sa na nákupe aktív z eurozóny, tzv. kvantitatívnom uvoľňovaní (QE), pokiaľ Rada guvernérov ECB neprij
Neprehliadnite

Koronavírus nebol umelo vytvorený v laboratóriu a treba rozbiť mýtus o centrálnych bankách

Infúzie centrálnych bankárov

Čo sa to deje? Existuje viacero odpovedí, prečo vývoj na finančných trhoch nezodpovedá tomu, čo zažívajú tisícky živnostníkov, podnikateľov a firiem. Jednou z nich je nádej investorov a finančných trhov, že centrálne banky nenechajú ekonomiky padnúť na kolená a neštandardnými monetárnymi operáciami ich udržia nad vodou.

karantena, izolacia, ochrana, rusko, pandemia
Neprehliadnite

Samovraždy a kratší život. Nezabime ekonomiku, inak začne zabíjať ona

Americká centrálna banka Fed zareagovala už v polovici marca prudkým znížením úrokových sadzieb až na nulu a na podporu likvidity spustila ďalšiu vlnu kvantitatívneho uvoľňovania v objeme sedemsto miliárd amerických dolárov. V rovnakom duchu nasledovala o pár dní kroky Fedu Európska centrálna banka (ECB) a predstavila sériu opatrení, ktoré majú uľahčiť firmám a domácnostiam prístup k úverom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa