Potom reakcia naň: Milý Peter, vďaka za detaily, ale pošlite nám, prosím, sľúbený prototyp výrobku, aby sme ho mohli predstaviť nevidiacim v Indii. Ram Agarwal, Braille World, Bombaj.
Poslať či neposlať vlastný vynález do obrovskej krajiny a riskovať skopírovanie technológie? „Rozhodli sme sa, že budeme radšej opatrní a samotný výrobok z rúk nepustíme,“ hovorí softvérový inžinier Dušan Zeleník z partie šiestich start-upistov, ktorí sa snažia preraziť v biznise s pomôckou pre nevidiacich – Bat Suite.
Predovšetkým nenápadne
Ultrazvukový sonar Bat Suite je zariadenie veľkosti zhruba počítačovej myši. Podobne ako netopier, po ktorom je pomenované, vysiela pred seba zvukové vlny s vysokou frekvenciou a na základe času, za ktorý sa vráti odraz, signalizuje prekážku. Nevidiaci si prístroj pripevní na chrbát ruky a podľa intenzity vibrácií zariadenia môže spoznávať vzdialenosť predmetov vo svojom okolí.
Výhodou detektora oproti bielej palici, ktorú nevidiaci tradične používajú, je okrem voľnej ruky napríklad aj väčší dosah – zhruba päť metrov. „Najmä mladí ľudia s poruchou zraku sa snažia používať palicu čo najmenej, pretože ich na prvý pohľad zaraďuje do kategórie „postihnutý“.
Chcú zapadnúť, neodlišovať sa, a preto je naším cieľom postupne Bat Suite zmenšiť, napríklad do podoby dvojprsteňa, ktorý by bol štýlový a nenápadný, ale pritom plne funkčný,“ hovorí Lucia Medveď-Patáková, ktorá má v tíme na starosti marketing.
Pomôcť nevidiacim
Autorom hardvéru je Pavol Bujna, známy aj ako konštruktér náramku Solar Hug. Pre tých, ktorí o jeho start-upovej prvotine nepočuli – ide o
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?