Približne za cenu lepšieho smartfónu sa dá zohnať zaujímavá smart kamera. V prípade nového Arlo Pro 2 rovno dokonca dvojica kamier, ktoré svojím prístupom a funkciami mierne vyčnievajú z radu. Bola radosť nimi monitorovať, či neostali otvorené balkónové dvere alebo či kocúr nelezie na kuchynskú linku.

Aby bolo hneď v úvode jasné – Arlo a podobné produkty nie sú z rovnakej sorty ako profesionálne zabezpečovacie a kamerové systémy s nonstop nahrávaním, prepojením na políciu či centrálny pult ochrany. Stále však vedia monitorovať priestor a majú niekoľko výhod.

Netgear Arlo Pro 2: Smart kamera, ktorá s prehľadom prekonáva súperov

Zdroj: Netgear

Prvou je, že ich inštalácia je jednoduchá. Bez káblov, niekedy aj bez vŕtania. Preto sa im niekedy hovorí DIY kamery, odvodené z anglického Do It Yourself, teda urob si sám. Ich flexibilitu si zamiluje každý už po prvom odskúšaní. Dajú sa položiť na knižnicu alebo na poličku veľa kvetináča a na ich rozbehnutie väčšinou stačí stiahnuť mobilnú aplikáciu a spárovať ich podobne, ako sa párujú bezdrôtové slúchadlá.

Rovnako prívetivé je aj samotné používanie. Notifikácie prichádzajú rovno na mobil. V neposlednom rade je benefitom aj nižšia cena ako pri štandardných kamerových systémoch. To všetko spĺňa aj druhá generácia kamier Arlo Pro od firmy Netgear.

Ako sa to začalo

Bezpečnostné kamery sú staré takmer 80 rokov. Prvé pokusy s takzvanými CCTV (closed circuit television) robilo nacistické Nemecko počas druhej svetovej vojny, prvá komerčná prevádzka bola spustená v Spojených štátoch v roku 1949. Išlo o uzavretý analógový systém. Revolučnou zmenou bola prvá IP kamera Axis Neteye 200 z roku 1996, ktorá prenášala videosignál už v digitálnej forme podobne ako internetový signál. Jej tvorcami boli Martin Gren a Carl-Axel Alm zo švédskej spoločnosti Axis Communications.

Netgear Arlo Pro 2: Smart kamera, ktorá s prehľadom prekonáva súperov

Zdroj: Axis

Prvý model zvládal len jeden záber pri každom prístupe, respektíve rýchlosťou jeden záber za sekundu s rozlíšením len 0,1 Mpix. Dnešné IP kamery už majú neporovnateľne širšie využitie a najnovšie modely majú priamo v sebe implementované systémy na rozoznávanie osôb, sú vybavené termálnym snímačom alebo vydržia tresknutie bejzbalovou pálkou.

Úplne bezdrôtovo

Arlo Pro 2 je jedna z veľmi mála smart kamier, ktoré potrebujú na svoj chod aj základnú jednotku. Okrem nej a samotných kamier je v balení všetko potrebné. Teda adaptéry pre obe zariadenia a kabeláž. Výrobca pridal aj dvojicu magnetických polguľových držiakov. Kamery majú na zadnej strane polguľový výrez, takže sa veľmi jednoducho a hlavne pevne pripnú a ešte sa aj dá nastaviť ich smerovanie. Perfektné riešenie. Ale poďme poporiadku.

Základná jednotka v bielej farbe má elegantné oblé tvary a nemala by esteticky prekážať, ani keď bude na očiach. Ale pokojne môže byť aj schovaná niekde v poličke. Podmienkou je ethernetové pripojenie k domácemu routeru. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je to zbytočnosť a takmer všetky konkurenčné modely to zvládajú aj bez medzičlánku a k routeru sa pripájajú priamo, základná stanica má minimálne v tomto prípade význam.

V prvom rade podľa výrobcu zabezpečuje nerušené a plnohodnotné bezdrôtové pripojenie kamier. Kvalita videa aj prenosu sa nemení, aj keby na domácej sieti práve traja členovia rodiny sťahovali veľké súbory. Skúsili sme to s dvoma laptopmi, na oboch sa ťahal adresár s fotografiami z cloudu a streamovala hudba a Arlo Pro 2 si to ani nevšimlo. S tým súvisí aj lepšia výdrž batérií. To si však nevieme overiť, lebo bez základnej jednotky sa kamery nespustia. Hodí sa aj integrovaná 100 dB siréna.

Netgear Arlo Pro 2: Smart kamera, ktorá s prehľadom prekonáva súperov

Zdroj: Netgear

Ak príde na dovolenke notifikácia, že niekto nepozvaný je na terase, máte dve možnosti. Prvou je sa danej osobe prihovoriť. Arlo Pro 2, ako aj mnoho ďalších konkurentov, obsahuje reproduktor a mikrofón na obojsmernú komunikáciu. Vieme si živo predstaviť zdesenie vlamača, ktorý si v tmavom opustenom byte v tichosti prezerá šperkovničku, keď v tom spoza pleca začuje niečo ako: „Položte to naspäť, polícia je už na ceste!“

Kvalita zvuku vychádzajúca z kamery je výborná, mikrofón mohol byť ešte trochu detailnejší. Druhou možnosťou je spustiť sirénu, čo vie tiež votrelca odstrašiť. Nastaviť sa dá aj jej automatické spustenie v prípade detegovania pohybu.

Ďalším bonusom je dvojica USB konektorov na zadnej časti. Arlo podporuje aj lokálne nahrávanie na externé disky. Niektorí konkurenti dávajú priamo do kamier sloty pre pamäťové karty. Ale aj toto riešenie sa nám vidí ako praktické, hlavne z pohľadu kapacity. Terabajtový disk stojí asi toľko, čo 128 GB pamäťová karta.

Tak či onak, základom je cloud. Väčšina výrobcov smart kamier má ten svoj. Líši sa len cenou za využívanie cloudového archívu. V tomto Netgear exceluje, pretože v cene kamier je aj sedemdňový bezplatný archív. Štandardom pri iných je jeden deň. To znamená, že aj po pár dňoch sa dá pozrieť záznam. Nahrať sa dá manuálne, ale hlavne automaticky podľa nastavení. Štandardne sa nahrávka spustí pri detekcii pohybu a pri Arle aj zvuku. Intenzita týchto podnetov sa dá v aplikácii nastavovať.

Dokúpiť sa dá aj dlhší časový rozsah archívu. Prípadne je možné zaplatiť si aj neprerušované nahrávanie 24/7 s dvojtýždňovým archívom. Stojí to sto dolárov ročne. Táto možnosť funguje len pri napájaní kamier zo siete. To je jednou z noviniek oproti prvej generácii Arlo Pro, ktorá fungovala len na batériu. Potom tiež môže byť aktivovaná funkcia Look Back. Nahrávanie sa spustí tri sekundy pred tým, než stlačíte „spúšť“. Celkom praktické, pretože oneskorenie streamu je jedna až dve sekundy.

Netgear Arlo Pro 2: Smart kamera, ktorá s prehľadom prekonáva súperov

Zdroj: Netgear

Viac inteligencie

Postupne ako pribúdali funkcie domácich bezpečnostných kamier, začali sa podobať na malé počítače s objektívom. Ďalším krokom je pridať im vlastnú hlavu. Start-up Lighthouse sa preto rozhodol vytvoriť rovnomennú kameru, ktorá je primárne o umelej inteligencii a o zázname videa až na druhom mieste. Valcovitá full HD kamera má veľký 3D senzor podobný, ako mal Xbox Kinect, takže rozoznáva hĺbku scény. Spolu s umelou inteligenciou tak rozumie tomu, čo vidí. Kamera potom pozná rozdiel medzi pohybom závesu v prievane a pohybom osoby. Rozoznáva aj tváre ľudí a pomáha pri následnom kontrolovaní záberov, keď sa kamery stačí opýtať, či „bol pes včera v kúpeľni“ a podobne. Lighthouse stojí tristo dolárov, kompletná AI funkcionalita a mesačný archív stojí ďalších desať dolárov mesačne alebo dve stovky jednorazovo na doživotie.