Minister financií Igor Matovič nemá dobré karty v hre o tvrdé zdanenie živnostníkov. Súboj s drobnými podnikateľmi sa nakoniec skončí jeho porážkou. A to aj v prípade, že vo vláde presadí tvrdú reformu daní a odvodov, rozumej zruší paušálne výdavky, škrtne nezdaniteľné minimum a podnikateľom s nízkym obratom zvýši sadzbu dane z príjmu z 15 na 19 percent.
Slovensko nie je osamotený ostrov. Sme členmi spoločenstva postaveného na princípe voľného obchodu. Vďaka tomu majú slovenskí živnostníci možnosť zarobené peniaze zdaniť v hociktorom inom štáte Európskej únie (EÚ). Netreba ísť ani príliš ďaleko. Jednoznačným ternom je otvorenie virtuálneho sídla v susednej Českej republike. Náklady s tým spojené sú len 125 eur za rok.
Legálny systém optimalizácie bude vyzerať takto. Podnikateľ sediaci za počítačom v Banskej Bystrici si vytvorí virtuálne sídlo v Prahe. Následne si založí živnosť a peniaze zarobené v slovenskej ekonomike si dá posielať na český bankový účet. To spôsobí len drobnú komplikáciu. Z pohľadu daňových úradov pôjde o cezhraničný obchod. Preto sa podnikateľ musí registrovať ako platca dane z pridanej hodnoty (DPH).
S tým nebudú mať problém tí živnostníci, ktorí túto spotrebnú daň platia už dnes. „Česká legislatíva pri voľnej živnosti umožňuje uplatniť paušálne výdavky až do sumy 47-tisíc eur,“ hovorí pre TREND Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Slovenský strop je na úrovni 20-tisíc eur.
Recesiu porazia nízke dane
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?